| anonim_4396 a întrebat:

Buna acum in septembrie intru in clasa a12a si inca nu m-am hotarat la ce facultate sa dau. Tata ar vrea si am bate la cap sa dau la arhitectura, sau ceva legat de desen la facultatea de teologie asta pentru ca liceul e din spcialitatea lui si eu nu vreau, mai bine zis nu imi place si nu ma pricep asa de bine precujm ar trebui, eu as opta pentru FEG sau psihologie, chiar daca in liceu nu am facut chimia, fizica,(bine am facut doar in primi 2 ani)biologia nu am facut'o indeajuns dar as putea sa iau meditati asta nu ar fi o problema.Acum de ce am ales FEG'ul pentru ca acolo stiu ca taxa e mult mai mica decat la medicina si as putea sa platesc eu in mare parte o mare parte de bani.Acum as vrea sa aud si parerile voastre cam ce facultate ma indrumati sa fac, si ce pareri aveti despre facultatile alese de mine?big grin
Ps.:Nu vreau nici facultatea de arte. funda si restul vot.Multumesc!

Răspuns Câştigător
| yhsay a răspuns:

Eh bac... eu am luat si nu am invatat nimic... si nici nu poti sa zici ca eram elev model. Ideea e ca daca ai baza, treci sigur, fara meditatii.

Eu de exemplu am intrat si la politehnica Bucuresti la buget la doua facultati de la ei - una de la fils si una de la biotehnie, si la matematica de la universitate. Si nu m-am pregatit deloc pentru nimic, ce-i drept am avut nota mica, dar multi mi-au zis ca n-am sa intru si dupa ce-am intrat, mi-au zis ca n-am sa fac fata, si am facut; acum trec in anul II si se vede diferenta dintre mine, aia care "nu putea sa faca fata" si cei care se dadeau cocosi, ei inca nu stiu daca trec anul si eu stau fara griji pentru ca mi-am luat 8/11 examene - la doua am profi idioti si pica toata sala daca n-au chef...

A si vezi ca la medicina, am aflat azi, daca ai o restanta la sfarsitul anului scolar, repeti anul respectiv, cel putin asa e aici. Deci inca un punct in minus pentru medicina... Sincer te inteleg, nici eu n-am tragere de inima sa invat toata ziua buna ziua, desi imi place matematica dar unii profi chiar te scot din sarite si-ti vine sa-ti bagi picioarele decat sa vii in scarba la ore...

Asa dupa mine, zic ca mai bine te-ai duce la Psihologie, e o facultate usoara, si e "la moda" ca sa zic asa, in sensul ca acum la noi in tara a inceput sa se puna accent pe psihologi, consilieri etc. Si eu ma inscriu acum in toamna la Psiho... sa vad daca fac fata la ambele :-s daca nu, ata ete, nu-mi ia nimeni capul ca am incercat sa ma autodepasesc...

A si sa stii ca te inteleg la partea cu colega noua de camera, eu am prieteni baieti, fetele ma enerveaza ca majoritatea sunt false si ipocrite... Am doar cateva prietene din liceu cu care mai tin legatura desi ne vedem cam rar pentru ca suntem la facultati diferite sad si priveste partea buna, in camera o sa fie si prietena ta cea mai buna, deci veti fii doi contra unu. E ok ca si tipa noua sa-si aduca prietenii dar spuneti-i de la inceput sa va anunte din timp si sa n-o faca toata ziua buna ziuawinking

6 răspunsuri:
| yhsay a răspuns:

Dar in afara de taxa, de ce vrei la FEG? Te atrage? Gandeste-te ce vrei sa faci mai tarziu, sa fie ceva care sa-ti placa si din care sa iesi o persoana mult mai buna din toate punctele de vedere.
Nu vreau sa te influentez, ci sa te ajut. Ideea e sa nu-ti para rau mai tarziu de alegerea facuta.

| yhsay a răspuns:

Eu stiam ca e 60 de milioane la stat si 100 la particulara pentru medicina. In orice caz, lasand taxa, de ce n-ai putea intra la buget? De ce nu te pregatesti foarte bine pana la admitere sa intrii la buget si sa scapi de aceasta grija.

| AneBbi a răspuns:

Normal ca imi place''yhsay'' pai daca nu imi placea nu mai spuneam, nah e o meserie destul de banoasa mai tarziu, si imi place foarte mult dar nu stiu la ce profil sa dau ca toate sunt interesante.Si taxa ma atrage dar as vrea ca facultatea sa o fac din bani mei si sa nu mai depind chiar asa mult de tata, el ar putea sa ma tina si la medicina dar eu nu vreau sa ii creiez probleme financiare pentru ca e destul de mult parerea meahappypai uite ca idee la medicina taxa anuala e 80 mil nu asa cum scrie pe site'uri si cum face ei reclama am avut si am mult prieteni acolo care nu le'a venit sa creada cand au auzit cat e taxa, uni s'au mutat la FEG alti au ramas colo si au inceput si ei sa isi caute de servici ca isi poata plati taxa si sa mai aibe si ei bani de cheltuiala.Acum sa spun cat e la FEG taxa anul trecut era 18mil acum hai sa zicem 20 pe am si e mult mai convenabil e de 4 ori mai putin si e aproximativ aceeasi materie numai ca de acolo nu poti iesi medic sau ceva mai marehappy

| AneBbi a răspuns:

Pentru ca trebuie sa ma pregatesc pentru bac mai mult desi imi va fi foarte greu pentru ca voi sta la camin si nu stiu cu ce colega noua voi sta,acum cu siguranta vei spune pai de ce nu iti alegi tu una cu o colega de clasa sau o prietena buna, R:pentru ca toate colegele s'au ales cu cine sa stea, dar in camera stam 3 fete si voi sta cu prietena mea cea mai buna, dar va ramane un loc liber ca sa vina alta si nu stiu cum va fi fata aia si ce va face, dar nah ma rog cu siguranta nu pot invata in pace ca isi va chema colegele siangry/poate te intrebi de unde as stie eu toate astea si de unde sunt as de siguraR in tot acesti ani cat am stat la camin a fost asa si la gazda in nici un caz nu as sta s'au la rude ca e mai rau.Si acum sa mai spun si de ce nu as putea sa intru la buget pentru ca nu am o medie chiar asa de mare ca in toti acesti ani am pus scoala pe al2 lea loc si stiu ca am facut o mare greseala, la ore mergeam zi de zi dar imi placea sa fac panarama la ore bine la unele si nu prea ma axam asa de tare pe invatatsad:-

| AneBbi a răspuns:

Scz dar nu sa afisat tot ceea ce am scris continoarea suna cam asa:si oricu cat as invata si as face meditati tot nu as putea intra stiu sigur asta,.Dar acum te'as ruga sa imi spui si mie alte facultati la care as putea sa am un viitor cu ele si unul bunhappy,ca imi i'au gandu de la medeicina pentru ca ar fi trebuit sa stau toti ani cu burta pe carte si sa stau intruna cu ochi in ea (si asta chiar nu imi place)pentru am mai mentine la media care trebuie ca sa fiu in continuare la buget, asa ca daca tot ar fi ceva legat de medicina as alege FEG'ul, dar as vrea mai multe pareri,happyTe rog! si Multumesc!

| AneBbi a răspuns:

Mersi mult pentru sfaturi si iti doresc mult succeshappypfff si cu prietena mea cea mai bunasadtocmai ieri am aflat ca va sta la gazda asa ca nu mai pot eu face nimic in ceea ce priveste noile colege de camera, nu mai pot da pe nimeni afara nu ma pot certa cu nimeni pentru ca ele acum sunt 2 contra 1cryingdar ma rog cu ajutoru'l celui de sus voi trece si peste asta:d, tot rau e inspre bine.Multumesc inca odata si am voi gandi foatre bine la ce facultate voi dahappy