| psycho_5607 a întrebat:

Am 14 ani si vreau ca in clasa a 10a sa studiez in Anglia. Dar am aflat ca imi trebuie niste examene. In fine, intrebarea este : Stiti site`uri cu teste Ket, Pet, IELTS etc online? Sau sa le downloadez de undeva. Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| Antonia19989 a răspuns:

Eu am studiat in Anglia. Cand am ajuns acolo nu am avut nevoie de absolut nici un test sau examen. Am trecut printre niste mici probe, da doar pentru a vedea nivelul meu de engleza, si in ce clasa ma vor pune, deorece la ei clasele sunt formate in functie de nivelul fiecarui elev. Sa nu te surprinda faptul ca te vor avansa un an. In loc de clasa a 10 te vor baga intr-a 11a. Asta poate sa-ti aduca probleme in viitor. Mie mi-a adus. Dar gandeste-te bine inainte de a face acest pas. Sistemul de invatamant britanic este foarte diferit de al nostru. Mult mai usor, este adevarat, dar adaptarea este foarte grea, crede-ma. Mai ales cand nu domini limba engleza. Dar e o experienta in plus. La o varsta frageda inveti o limba straina mai usor, si in plus, vei avea mai multe posibilitati sa-ti gasesti un job daca in CV-ul tau va aparea ca ai studiat in Anglia.

Sfatul meu: Daca te apuci te studiat acolo, du stutiile pana la capat, nu fa greseala de a te intoarce in Romania ca vei putea pierde un an, si nimeni nu isi doreste asta. In Anglia ai alte posibilitati. Dar nu uita, nicaieri nu e ca acasawinking
Bafta!

| sensibilosu a răspuns:

Nu