| Emma198 a întrebat:

Hei. Vreau sa va intreb niste lucruri.
Am 13 ani, in decembrie fac 14.Sunt in clasa a 7-a. Mama mea, in ianuarie, pleaca in Anglia la munca. As vrea sa ma mut acolo cand termin anul scolar.
1.O sa ma bage in clasa a 9-a, nu?
2. O sa trebuiasca sa dau niste teste pentru a intra intr-o scoala?
3. In a 9-a am inteles ca se dau teste la matematica, stiinte si engleza. Asa este?
4.Tot in anul al 9-lea am inteles ca trebuie sa decid ce subiecte sa studiez in key stage 4. Subiectele care pot sa fie? Design-ul, dansul,muzica, geografia, istoria etc?
5. GCSEs-urile sunt niste examene dar din ce imi da?
Vreau sa-mi spuneti tot ca sa stiu cum e ca sa ma pregatesc. Sper sa stie cineva.Multumesc.

3 răspunsuri:
| TDGAMING a răspuns:

Daca sti limba la perfectie nu cred ca ai de ce sa te ingrijorezi. Dar chiar daca o stii cred ca o sa fie greu sa te acomodezi. Sper ca te-am ajutat! Multa noroc!

| teoooolrc25 a răspuns:

1. Da

2. Eu am venit in Anglia in 2015, si am intrat in clasa a-6a si nu a trebuit sa dau nici un examen. Cel mai probabil nici tu nu o sa dai.

3. Da. Depinde de scoala. La finalul fiecarui an, o sa dau MOCK exams, adica examene pentru fiecare materie cu tot ce ai invatat in anul respectiv.
In clasa a-9a, eu am dat vreo 2 examene la engleza, 2 la mate (calculator si non-calculator), biologie, chimie, fizica, si restul le-am dat in clase.

4. Asta depinde de scoala.
Engleza, matematica, biologia, fizica si chimia sunt obligatorii. Insa poti alege inca 3 materii pe care doresti sa le studiezi. La scoala la mine au fost 3, deci depinde de scoala. In unele scoli poti alege mai multe.

5. GCSE sunt examenele cele mai importante. Eu sunt in clasa a-10a, deci la anul o sa dau aceste examene.
Practic, dai examen la toate materiile pe care le-ai ales, si daca te califici, iti vor da o diploma.

Daca doresti mai multe informatii, scrie-mi in privat si putem vorbi pe Instagram mai mult.

| teoooolrc25 a răspuns:

Eu sunt in Anglia de 5 ani si sunt in clasa a-10a. Daca doresti sa vbm mai mult despre GCSEs, etc, scrie-mi in privat happy