| Darya_8353 a întrebat:

Am 16 ani si sunt clasa a 10-a. Am si eu urmatoarea intrebare.
Tatal meu insista sa dau testul Cambridge Certificate of Advanced English.
Eu una cred ca daca ma pregatesc intensiv pana in aprilie am sanse destul de mari sa il iau, dar problema este in felul urmator... este bun Cambridge CAE?
Sau imi puteti sugera un alt test mai bun...as dori opinii din partea celor care au dat testul acesta sau altul.
Si daca se poate imi puteti spune cat va costatwinking
Astept raspunsuri pentru a putea incepe deja pregatirea...si sa stiu pe ce as ma axezwinking
Mercibig grin...ps:dau fundita

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am dat CAE. Este bun, atesta faptul ca ai un nivel avansat de limba engleza, scris, citit si vorbit. Te ajuta cand iti depui un CV, sau cand vrei sa pleci in afara.
Probele sunt asa: Reading, Listening, Us of English (gramatica), Writing si Speaking. Eu l-am dat in a 9-a, fara pregatiri si am luat C. Nu am stiut la ce sa ma astept, eu ma bucur ca l-am luat.
La Writing mi s-a parut cel mai greu, am avut de facut un eseu cu un subiect la alegere (iti ofera mai multe variante) si un memo facut pe baza unor "notite", pentru rezervarea unei sali de conferinte. Ai nevoie de vocabular si sa stii cum se face corespondenta de business.
La Speaking vei avea un partener si vei discuta cu o profesoara din Anglia. Eu nu imi cunosteam partenerul, am avut emotii si am avut punctaj foarte slab.

4 răspunsuri:
| greenmile00 a răspuns:

Nu stiu care mai sunt preturile pentru test, dar pot sa iti spun ca este cel mai bun test pentru limba engleza. Nici o alta forma de testare nu are acelasi impact asupra companiilor, fata de Cambridge. Asa ca, sfatul meu este sa te pregatesti pentru el, si sa il iei, o sa iti foloseasca in viitorhappy

| Cosy a răspuns:

Pretul, din cate-am inteles, este 140 lei pentru inscriere si cate 55 lei pentru fiecare examen[si sunt 7].

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu zic sa-l daitongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

CAE in decembrie a costat 550.
Fara indoiala ca este un certificat valoros. Pe langa ca da bine la CV, te ajuta si altfel. In Romania, CAE inlocuieste proba de engleza la Bac. In strainatate, e recunoscut de foarte multe universitati ca o davada a nivelului avansat de cunostere a limbii engleze.
Daca esti din Timisoara iti pot sugera cum si unde sa incepi cu pregatirile. Daca mergi la ExamPlus, profesorii de acolo te pot indruma cu pregatirea pentru examen - contra cost evident, insa ti se maresc sansele de a lua examenul cu brio. Vezi http://www.examplus.ro/......onale.html
Daca esti din alta parte, iti zic in general ce e de facut. E important sa ai indrumare: in primul rand un profesor sa iti ateste nivelul C1 (avansat) la engleza; in al2 lea rand se impune familiarizarea cu tehnicile de examinare. Poti sa faci singura asta, iti cumperi niste materiale, sau poti sa urmezi un curs de pregatire.