| anonim_4396 a întrebat:

Bună, am achiziționat de curând niște cărți de filozofie de pe un site de cărți!
Numai că din păcate am fost ușor dezamăgit să constat că, cărțile arată mai mult ca niște manuale de școală!
Cărțile la origine sunt vechi!
Sper măcar ca, conținutul și modul de redactare să fie la fel ca cel, din acele variante mai vechi!
Eu le-am cumpărat pentru ceea ce a fost scris în ele, pentru conținutul lor; dar și pentru coperta lor care m-au atras la unele!
Ideea că arată că arată ca niște reviste!
Au coperțile lucioase!
În schimb variantele mai vechi nu au coperțile așa de atrăgătoare; dar nu sunt lucioase!
Au coperțile unei foi un pic/ ușor cartonate!
Dezavantajul e că paginile arată maronii/ galbene și miros ciudat!
Par mai autentice!
Asta cred că ar fi cel mai bun lucru de remarcat!
Mie de exemplu, vorbind de cărți îmi place Biblia cum e redactata, coperta care e de un fel de piele moale, totul!
Într-adevăr Biblia a costat în jur de 100-140 lei, în comparație cu cărțile care au costat în jur de 15-40 lei bucata!
Voi ce părere aveți?
Credeți că am făcut bine că, am cumpărat variantele acestea mai noi, în loc să cumpăr variantele mai vechi de la un anticariat?
Nu de alta da intenționez, să le păstrez ca pe niște obiecte de valoare, având în vedere titlurile și conținutul lor foarte controversat printre cititori!

3 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Pai stai asa ma ca acum coperțile nu se mai fac din hârtie simpla, toate îs lucioase laughing și alea cartonate unele au coperta lucioasa peste. Nu mai suntem în '50, trăiești în secolul XXI.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Parerea mea e ca ar trebui in primul rând sa citesti aceste carti.
Si sa pui in practica, sa folosesti informatiile din ele.
Toate aceste lucruri scrise au valoare daca aduc folos sufletului si trupului căci din asta e alcătuit omul.

| Mopmop a răspuns:

E celebra faza: "nu judeca o carte dupa coperti!" Asa incat mergi pe ideea asta si spor la citit!