| Nimeni91 a întrebat:

Buna! Am auzit ca o sa avem vacanta de Paste prelungita, de aproximativ o luna. Este sigur acest fapt? Am auzit la stiri de el, insa nu stiu daca va ramane asa sau este doar o propunere.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inca nu este nimic sigur, a fost doar o idee a ministrului Campeanu. Urmeaza ca maine sa se discute cu organizatiile parintilor si elevilor si apoi sa se ia o hotarare.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Din pacate da. Poti sa faci bani ca baby sitter, ca o sa fie o gramada de copii de care nu o sa aiba cine avea grija...

| Werrich a răspuns:

Da, ca sa acopere atat vacanta de Paste a elevilor catolici, evanghelici si reformati cat si vacanta de Paste a elevilor ortodocsi.

| Iote a răspuns:

Asa a spus ministrul. Oficial. Dar restul l-au contestat. S-ar putea sa se schimbe deciziile. Pentru ca altfel, vacanta de vara se va scurta cu o luna (tot ministrul a spus).

| Nimeni91 explică (pentru Iote):

Am auzit acest lucru. Eu consider ca "inaltii educatiei" intrevad o stopare a cazurilor de covid in acea luna, dupa cum a dat de gandit ministrul, adugand ca" in vacanta nu se face scoala online", care m-a facut sa cred ca vede scoala online precum ceva inaccesibil tuturor(oare unde sunt promisiunilelor : tablete, internet pentru toti cei aflati in nevoie), iar daca avem vacanta de o luna o sa se opreasca toate cazurile ca prin minune si vom merge normal la scoala, vom fi ca la inceput; este un drum perpetu, anul trecut, scoala s-a inchis pe 11 martie, iar in satul meu facem online tot de pe 11 martie, anul acesta, dupa ce am mers doar o luna la scoala in tot anul scoalar 2020-2021, deoarece am fost tot in scenariu rosu din toamna; deoarece avem foarte multe cazuri de covid, aproape 8 la mie, consider ca nu se va remedia nimic daca avem o lune libera. In plus, vara, cu masca, va fi tragic, vara, copiii sunt tentati sa iasa, sa alerge(cei mici), iar cei mari vor fi purtatori desavarsiti. In plus, eu una nu prea am chef sa invat intr-o clasa ticsita cu 35 de elevi( atatia suntem, venim toti) la 40 de grade afara, cand caldura te moleseste complet, sa fii atent la ce spune proful la ora, dar mintea ta sa fie la momentul cand ajungi sa dai masca jos. Acum, fiecare are opiniile lui. Poate multora le surade aceasta idee, insa ei nu percep ca ar fi mult mai rau vara, intrucat e cald si nu cred ca ar fi dispusi cu totii sa respecte regulile cu strictete, motiv oentru care vom ajunge la multe cazuri.
Multumesc de raspuns! Acum, cu parerea noastra, fara ea, cei sus pusi iau toate deciziile fara ca noi sa avem ceva de spus, asa ca noi nu avem cum sa schimbam cursul lucrurilor.

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Se pare ca asa vrea ministrul educatiei

| Feri5 a răspuns:

Da, e sigur!

| Robertandrei4858 a răspuns:

Da, este real, vacanta de primavara va fi de aproximativ o luna.

| ejymas a răspuns:

Da, este oficial.