| Nimeni91 a întrebat:

Am auzit ca scoala se va deschide din semestrul al doilea. Voi cum vedeti acest lucru? Necesar sau nu? Eu as prefera sa fac online si sper sa nu se redeschida scolile, deoarece in scoala mea nu exista calculatoare ca sa putem face in sistemul hibrid, din lipsa de spatiu, asa ca asta inseamna doua saptamani in care nu voi avea acces la lectii sau la explicatii. La inceput, cand mergeam, profesorii spuneau ca nu mai predau de inca o data acelasi lucru, pentru ca deja predasera pentru gruoa intai, si fie ca intelegeam ceva, fie ca nu, eram obligati sa stim ca sa nu luam note mici. Ma chinuiam sa descifrez scrisul colegilor si sa imi iau lectiile.

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cereți-le să predea simultan și pentru cei din online

| Nimeni91 explică (pentru sierra1):

Asta e problema...in 5 luni de cand a inceput scoala, nu au aparut calculatoarele pentru fiecare clasa si internetul...nu avem asta in scoala, si profesorii nu isi folosesc propriile dispozitive ca sa predea. Asta e problema.

| Iote a răspuns:

Din ce se spune la stiri, se va redeschide normal. Nu hibrid.

| Ionut123987 a răspuns:

La mine la școală din cauza spațiului nu avem nici bănci. Avem un fel de plastic atașat la scaun pe care încape doar un caiet A5, dar tot vreau înapoi. Mulți nu înțeleg nimic din școala online. Mulți nu au accesibilitate la școala online. Degeaba primesc tablete cu cartela Orange dacă în zona lor nu prind semnal Orange, sau chiar deloc. În multe cazuri copiii fără posibilități sunt olimpici și învață bine pentru ca știu cum e sa n-ai bani și tocmai din acest motiv vor sa ajungă cineva în viata, ca să aibă măcar necesarul, dar ministerul educației le fura aceasta șansă. Eu zic ca e nevoie sa se redeschidă școlile. Unii plătesc sute de lei pentru chirie în oraș, dar ei stau acasă la tara, și asta pentru ca dacă stau în oraș o sa cheltuie bani și pe luna se mai duc câteva sute de lei. Unii nu pot renunța la chirii pentru ca ăștia poate se trezesc cu o săptămână înainte sa înceapă scoala (și îți spun cazul meu) nu pot sa facă naveta. Dimineața trebuie sa iau trenul pana într-un oraș și de acolo sa iau autobuzul pana în orașul în care e liceul ca să ajung la ore, dar nu am cu ce sa merg acasă. Autobuz direct nu este, trenul e la 12. Mai e un tren la 3, dar unii au ore pana la 3, și în loc de 2 ore, cursa aia durează 4 ore jumate și trebuie sa schimbi trenul în 3 locuri. Poate adormi și te trezești cine știe pe unde. laughing Deci pleci de acasă la 5 jumate și ajungi aproape la 20:00. Școala online a încurcat multă lume și e o prostie, la fel ca și vaccinarea profesorilor. Un profesor sa zicem ca preda la 100 de elevi, sa zicem 5 clase. Ia virusul dintr-o clasa, pe el nu îl afectează, dar il transporta in celelalte 4 clase. Mai bine ne-ar da pace și ne-ar lăsa să mergem la școală

| Tarinus989 a răspuns:

Din ce zic astia s-ar putea sa inecepem din ca la inceputul anului, desi...asa trebuia si acum pe 11, insa problemele tale sunt de alta natura, profesorul are obligatia de a iti explica pana intelegi, acesti profesori pe care ii ari din punctul meu de vedere sunt niste scarbe, vorbesti cu parinti si ei sa vorbeasca cu directorul, daca nici directorul nu face nimic, incercati la inspectorat, acesti profesori nu au ce cauta la catedra si dupa parerea mea ar trebui scuipati intre ochi

| Ionut123987 a răspuns (pentru Tarinus989):

Dacă la mijloc e o problema adevărată ameninți directorul ca dacă nu rezolva nimic vei merge mai departe și vei vorbi cu cei de la inspectorat. Se mai poate schimba și profesorul de la clasa. Din câte am înțeles, dacă 2 treimi de elevi din clasa semnează o petiție se va înlocui profesorul.

| sierra1 a răspuns (pentru Ionut123987):

"dacă 2 treimi de elevi din clasa semnează o petiție se va înlocui profesorul."

pe ce planetă?

| Ionut123987 a răspuns (pentru sierra1):

O prietena a procedat asa la liceu ca să-și schimbe diriginta și asta a fost acum 5 ani. Dacă nu știai de chestia asta nu inseamnca ca nu exista. E un fel de petiție. E trist ca elevii nu iși știu drepturile. Dar nu va luați nici după profu online. La început era ok, dar deja exagerează din multe privințe. Si decât sa purtați un conflict, o cearta cu un profesor pentru ca nu va convine ceva e o greșeală enorma. Mulți profesori spun ca n-au elevi preferați sau elevi pe care ii urăsc. Sunt și ei oameni și toți avem persoane care ne plac mai multe și altele mai puțin și uneori facem discriminare fără sa ne dam seama. Daca te cerți cu un profesor, acesta ar putea sa îți strice mulți ani de școală, pentru ca tu dacă te cerți cu el, nu o sa înceapă sa te placa mai mult sau sa fie corect cu tine. O sa fie mai rău. Dacă ai probleme cu profesorul mai bine vorbești cu directorul sau te duci la inspectorat dacă e cazul.

| sierra1 a răspuns (pentru Ionut123987):

Ionuț mamă, nu eu am intrebat deci nu mie trebuie să răspunzi. Repet NU există vreo prevedere legală așa cum ai incercat tu să te convingi cu cele două treimi.

răspunsul tău cel de-al 2 lea e mai pe subiect dar - din nou - nu mie trebuie să mi-l oferi. OK?

| Ionut123987 a răspuns (pentru sierra1):

Ai întrebat,, pe ce planeta? '' și ți-am răspuns explicându-ti cum se face ca sa ști ca e adevărat. Nu am nimic cu tine sau cu altcineva.