| anaishere a întrebat:

Bună, TPU! Eu am trecut într-a 8 a și am niște întrebări:
1.Ce se mai adaugă (la materii)?
2.La matematică ce lecții mi-ar trebui ca să mă descurc la geometria în spațiu?
3. Tezele la geografie(sau istorie) sunt din tot semestrul sau și din anii trecuți?
4. Lecțiile se încep din a doua zi de școală? Sau profesorii ne vor lăsa să "ne acomodăm"?

Răspuns Câştigător
| Florin9Florin9 a răspuns:

1) latina (din câte imi amintesc eu)
2)îmi amintesc că teorema lui Pitagora apare destul de des la subiectul 3 în Evaluarea Națională care e din geometrie în spațiu.
Dacă îți dai silința ai să vezi că nu e chiar grea (în comparație cu geometria în plan, de exemplu).
Cred totuși că o să te ia ușor cu geometria în spațiu și o să prinzi din mers formule și etc.
3)cel mai probabil doar din semestru, fără anii trecuți.
4)la profesorii noi sunt șanse ca prima oră să fie de acomodare, cei cu care ați făcut și în anii trecuți o să vă ia cu lecțiile probabil.

Succes!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai "copii", scoala este facut pentru Oameni, Deci n-o sa fie predat ceva ce nu poti invata cat de cat daca vrei.
Scopul scolii este de at-i dezvolta atat inteligenta cat Abilitatea de Socializare.
Socializarea este cel mai important lucru in viata.

| Bernardus a răspuns:

1.O sa faci in plus latina si cultura/educatie civica (nu sunt sigur daca s-a facut in clasa a 7-a sau nu, dar eu parca tin minte ca nu)
2.La matematica in principiu iti cam trebuie tot ce ai facut in clasa a 7-a, ca la mate toate lectiile se leaga.
3. Aici depinde de profesor cum da teza, dar ar trebui sa se dea doar pe materia din clasa a 8-a
4. Aici depinde de profesori si de scoala. La mine in pima zi ama vut ceremonia de deschidere, ne-a vorbit putin dirigintele si cam atat, si incepand cu a doua zi de scoala am inceput sa facem lectii introductive. Cel mai probabil o sa fie ca in anii trecuti