| OanaXD1D a întrebat:

am citit multe carti in care a fost mentionata "scobitura gatului" si as vrea sa stiu unde este situata si ce este. Adica e acea adancitura dintre clavicule, locul unde se intalneste gatul cu umarul sau ce e? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Este adancitura/incizura partii superioare a osului stern denumita manubriu sternal (manubrium sterni)--- in foto, "incisura jugularis":http://www.neuro.ki.se/neuro/KK2/sternum.html

1 răspuns:
| NAdrian a răspuns:

Da,aceea este.
Specialistii spun ca are un rol important in limbajul trupului, in curtarea partenerului.