| alex951 a întrebat:

am cumparat si eu laptop si nu stiu cum e mai bine sa il folosesc cineva mi-a zis sa dau bateria jos cand e bagat in priza si nu stiu cum il folosesc sa nu se stice bateria

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Total gresit.Bateria trebuie lasata in laptop, ea lucrind ca un filtru pentru curent.Incarcarea bateriei o faci numai atunci cind laptopul iti indica acest lucru; te va avertiza ca mai ai un numar de minute pina la terminarea bateriei.Deci nu este indicat sa tii mereu laptopul la incarcat, cu atit mai mult sa il utilizezi fara baterie.Decuplarea incarcatorului se va face atunci cind laptopul iti arata ca bateria este incarcata.Numai bine.

4 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Eu nu am mai scos laptopul[cu bateria in el] din priza, de 6 anirolling on the floor

| sonny89 a răspuns:

Daca il folosesti mult timp acasa, e mai bine sa scoti bateria din el. Pentru inceput, pentru formatare foloseste-l cu baterie. Il lasi la incarcat pana se incarca, apoi il deconectezi si il lasi pe baterie pana aceasta se consuma (daca nu ma insel, formatarea inseamna sa repeti chestia asta de 5 ori, insa trebuie sa iti setezi nivelul de intrare in stand-by cat mai mic, ca bateria sa se consume de tot).

| greatLOL a răspuns:

Acel cineva care ti-a spus asta, nu a gresit.In mod normal, asa trebuie facut.Am si eu un laptop(Samsung) si incalc regulile(adica il tin la incarcat cand navighez), dar dupa asta(ceea ce fac eu, cel putinlaughing)o sa iti tina chiar bateria si 50secunde(cunosc un caz cu un laptop Asus foarte scump.Asa ca, fa cum ti-a spus acel cineva. Funda?

| greatLOL a răspuns:

Scuze,scuze,nu am citit bine.Nu e corect ce ti-a spus.Cum sa se incarce fara baterie? Doar merge, stiu asta, dar numai pentru cei care si-au pierdut bateria sau cei care au furat un laptop!