| NicoletaNico a întrebat:

Am cumparat luna trecuta un laptop LENOVO si as vrea sa stiu cum e mai bine sa il tin : in priza cu bateria scoasa sau cu bateria pe laptop si scos din priza? Dau FUNDA! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| CataC a răspuns:

Buna Nicoleta
Daca nu ai nevoie de mobilitate, pentru a prelungi durata de viata a bateriei foloseste laptopul in priza, cu bateria scoasa.
O data pe saptamana pune bateria fara cablu de alimenatre si las'o sa se goleasca complet, apoi incarc'o maxim si pune'o iar pe raft.
O baterie rezista la performante bune aproximativ 300 incarcari/descarcari complete, depinde de tine cat inseamna asta in timp.
Sa-l stapanesti sanatoasa.

2 răspunsuri:
| Maya_deci_1993 a răspuns:

Lasa-l sa se incarce si il scoti din priza si''l lasi sa mearga pe baterie pana se termina. ca telefonul, dar laptopul dacal ti in priza tot timpul ii strici bateria. iti spun p proptia experienta. funda?

| CataC a răspuns (pentru Maya_deci_1993):

Daca tu ti-ai distrus acumulatorul de ce raspunzi unde nu te pricepi si ii faci si pe altii sa si-l distruga?
Tine-l pe-al tau urmatorul ca telefonul mobil si zi-mi daca te mai tine o ora dupa 6 luni.