| Jigokunokishi a întrebat:

Salutari! De curand mi-am cumparat un laptop Lenovo si voiam sa stiu daca atunci cand il folosesc acasa e mai bine sa-l tin mereu in priza sau sa-l bag in priza doar cand e pe terminate bateria si in rest sa folosesc fara sa-l bag in priza?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La un laptop bine facut:
- Cand este alimentat de la priza, alimentarea se face de la priza, nu de la baterie.

- Bateria se incarca pana la 100%, dupa care circuitul de incarcare TREBUIE sa OPREASCA incarcarea!
Daca incarcarea continua, atunci circuitul de supraveghere este defect si duce la distrugerea rapida al bateriei!

- Curent din baterie se consuma DOAR and laptopul nu primeste alimentare de la priza, dar este pornit.

- Daca sta nefolosit laptopul, periodic trebuie bagat inpriza pentru reincarcarea completa al bateriei, descarcarea completa putand fi fatala pentru baterie. Fara consum, o baterie tine curentul cel putin o luna pana la descarcarea completa (in gol).

Ca urmare, la un laptop sanatos, poti tine in priza chiar tot timpul. Cand laptopul este oprit, va fi un consum foarte mic, iar bateria se va incarca daca este descarcata. Cand laptopul este pornit se va alimenta tot de la priza, bateria fiind folosita doar daca laptopul este pornit si nu primeste curent de la priza.

| CuriousStuff a răspuns:

Daca il tii in priza laptopul o sa consume curent din priza, o sa vezi ca bateria chiar incepe sa scada. Astfel nu uzezi bateria, daca il tot soti si bagi uzezi bateria. Daca ai posibilitatea sa-l tii in priza, tine-l in priza, pentru ca in situatia asta curentul nu trece prin bateria, ci merge direct la laptop.

| untu a răspuns:

Când folosesti laptopul acasă, scoate din laptopul tau bateria încărcată plina, pune laptopul le masa si îl pui in priza!

| CdeMetal a răspuns:

Lasă bateria la locul ei, tot se uzează dacă o tot scoți.

| denisTiky a răspuns:

Poti sa il bagi in priza oricand vrei tu, nu conteaza ca are sau nu bateria pe terminate

| iwefgOficiall a răspuns:

Daca dispui de priza mereu scoate bateria si pune-o la pastrare pentru o calatorie.

| rrrp a răspuns:

Lenovo are un soft care se numeste energy management si acolo poti selecta battery protection mode care iti incarca bateria doar la 60%. se pare ca asa o protejezi cel mai bine (s au facut teste, nu zic eu) astfel incat sa ai baterie si daca trebuie sa pleci cu el neprogramat si sa protejezi si bateria.

o alta solutie, daca ai priza mereu, e sa scoti bateria dar bateriile se descarca si singure deci nu te astepta sa mai fie plina daca o tii un an in birou...

| BurlacuDorinel a răspuns:

Baga-l in priza doar cand e pe terminate.Viata bateriei poate fi redusa daca il lasi mereu in priza