| Elial a întrebat:

Am dat o lucrare de control la limba română şi am avut de construit o propoziţie subordonată completivă indirectă introdusă prin conjucţia "să".
Vreau doar să ştiu dacă este corectă propoziţia pe care am făcut-o eu: "Nu ai nevoie de viză ca să pleci".
Fundă.

11 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Nu e bine. Trebuie sa fie doar "sa", nu "ca sa".

| Elial explică (pentru sabin89):

Conjuncţia e bună pentru că nu ai cum altfel să faci o Ci introdusă prin "să" fără să pui şi "că" Dacă ştii tu una, spune, eu chiar nu ştiu...

| sabin89 a răspuns:

In primul rand, propozitia ta nici nu este completiva indirecta. Cred ca este circumstantiala de scop.
Uite niste exemple de compl. indirecta:
1. A avut grija sa-l scoale devreme.
2. Se arata bucuros sa-l primeasca.

| Elial explică (pentru sabin89):

Las-o baltă. Prima propoziţie pe care ai făcut-o am impresia că e completivă directă, pentru că se pune întrebarea ""Pe cine, Ce a avut gtijă?". Mersi oricum. happy

| raluk27 a răspuns (pentru Elial):

Sunt completive indirecte amandoua: a avut grija de ceva/de cineva, s-a aratat bucuros de ceva/de cineva. Tu intrebi: "pe cine a avut grija" sau "de cine a avut grija"?
Propozitia pe care tu ai scris-o la lucrare de control e circumstantiala de scop.

| edy1thebest a răspuns:

Aveai de formult cu conjunctia sa, nu "ca sa."

| iSimo a răspuns:

TU ai completiva de scop big grin deci nu e bine

| Elial explică (pentru iSimo):

Ok, problema este că nu am făcut încă circumstanţiala de scop şi nu aveam de unde să ştiu, deci îmi cer scuze.

| poisonedstrings a răspuns:

Propozitia ta "ca sa pleci" este circumstantiala de scop/finala(asta este tot timpul introdusa de conjunctia ca sa) deci propozitia ta nu este corecta. ex de prop corecta: Mi-am adus aminte sa merg la doctor. sau Ea e apta sa munceasca mult. Si nu mai fa pe desteapta aici ca daca stiai asa bine, nu mai puneai intrebarea, conjunctia nu e buna si sabin89 are dreptate.

| nanemernicc a răspuns:

Ma gandesc /sa plec in strainatate./
sau.
Au fost ajutati /sa culeaga fructe./
http://prezi.com/ga6sf4h3wzaf/propozitia-completiva-indirecta/.
sper ca te-am ajutat :D

| M._Herrison_Silvia_1999 a răspuns:

Este gresita. pentru ca aceasta sa fie subordonata trebuie sa aiba intre cele 2 "sa" nu "ca sa". dar poate.