| DanielSan a întrebat:

am de facut un proiect despre matematica in domeniul informaticii, si nu stiu exemple in care sa demonstrez concret cum se folosesc, va rog, ma puteti ajuta sa-mi dati 2-3 exemple din astea, dar sa fie explicat frumos cum s-au folosit, la cele mai bune dau funa, va rog din suflet, mai am 24 h.

2 răspunsuri:
| Analy a răspuns:

Daca este legat de scoala, nu ai voie sa postezi.Nu ai voie sa ne intrebi lucruri legate de scoala.Mai bine sterge intrebarea si nu ti se va suspenda contul.

| trivia a răspuns:

Depinde la ce nivel trebuie sa faci referatul. Cateva variante:

- calculul complexitatilor unui algoritm. De exemplu daca ai un sir de numere ce trebuie ordonat de un algoritm, cate operatii are nevoie algoritmul pentru a-l sorta (la un sir cu n numele "bubble sort" ia N*N operatii, quicksort ia n*log(n) operatii,...)
- procesorul stie doar sa adune, sa scada, sa inmulteasca si sa imparta cu numele. cum poti sa folosesti aceste operatii pentru a calcula functii complexe gen cos, sin, tan...
- utilizarea numelor prime in criptografie