| K9pInKuTzZaThA a întrebat:

Am de facut un referat despre stejar si nu gasesc deloc pe internet ceea ce vreau eu.Imi puteti spune si mie vreun link cu referate despre stejari care sa imi spuna caracteristici ale stejarilor si alte specii de stejari si etc...plizZ urgent FUNDA+VOT...

5 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Sper că aici ai să găsești tot ceea ce te interesează, Anutza!
http://ro.wikipedia.org/......%C4%83dure

| SexyFrumusik a răspuns:

Hai mai draga ca nu este greu. uitate afara la un stejar si ochestel! te-am pupatkiss

| BedKitty a răspuns:

Stejarul

-planta lemnoasa, perena, salbatica

Organe vegetative
1. radacina ramuroasa
2. tulpina - trunchi cu scoarta brazdata de santuri adanci
- coroana cu ramuri orizontale
3. frunza simpla cu lobi. Umflaturile determinate de intepaturile unor viespi = gale

Organe de inmultire
1. florile – barbatesti, grupate in inflorescente = matisori (sepale+stamine)
– femeiesti, ca niste mugurasi (sepale+pistil)
2. fructul = ghinda
3. samanta bogata in amidon si grasimi

Arbori din padurile de foioase
-fagul, ulmul, teiul, carpenul, frasinul, etc.

Importanta arborilor din padurile de foioase
• combustibil;
• producerea de oxigen;
• constructii, tamplarie, mobila, etc
• taninul pentru tabacirea pieilor;
• plante melifere si medicinale (teiul);
• hrana animalelor salbatice (jirul, ghinda), etc.