| Denudeny a întrebat:

Buna!

Am inteles ca in clasa a 7-a, la ora de biologie vom face anatomie.
Imi puteti da, va rog, toate titlurile lectiilor pe care le vom parcurge, avand in vedere programa anului 2015-2016?

Multumesc mult.
Cel mai bun si mai rapid raspuns primeste fundita...:*

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi Programa ( în vigoare ) la linkul :
http://programe.ise.ro/......VIII-a.pdf

Toate cele bune!

| Arthiom a răspuns:

Nu sunt sigur ca sunt in ordine, dar cam astea ar trebui sa fie:
Sistemul respirator
Sistemul circulator
Sistemul excretor
Sistemul digestiv
Sistemul reproducator(aici este foarte foarte foarte posibil sa fie inclusa in lectie boli cu transmitere sexuala, metode de protectie si contraceptie)
Glande endocrine
Si ar mai trebui sa fie si cateva exemple de boli pentru fiecare sistem.

| Arthiom a răspuns (pentru Arthiom):

Am uitat sa mentionez:
Sistemul nervos(central si periferic)
Sistemul muscular
Sistemul osos (iar la sistemele osos si muscular tipuri de parghii)

| Paulvasile10 a răspuns:

Http://www.didactic.ro/......asa-a-viia
e de la o scoala din ilfov, dar titlurile tot aceleasi sunt