| Anaaaa13 a întrebat:

Am inteles faptul ca la subiectul 3 la bac nu este rocomandat sa folosesc in,, In primul rand",,, In al doilea rand" si tot asa dar in 2 dintre culegerile mele asa scrie.De ce? Imi poate explica cineva?

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai un profesor i ti poate explica, nu oricine stie.

| Anaaaa13 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Sunt la frecventa redusa si nu dispun de un profesor.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Anaaaa13):

Atunci e putin mai greu, nu ai in clasă colege colegi care te pot ajuta? Ce varsta ai? Mersi.

| Anaaaa13 explică (pentru CristiDinBucuresti):

20 de ani.Nu,nici ei nu au idee.Tu cati ani? Ma poti ajuta?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Anaaaa13):

Nici eu nu stiu. I mi pare rau. Mersi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca este un text argumentativ, de aceea este musai cu " In primul rand, al 2-lea si al 3-lea rand/concluzie". Daca ai facut 4 ani de liceu, spun eu ca este arhisuficient sa cunosti aceste detalii.

| Anaaaa13 explică (pentru anonim_4396):

Am trait 15 ani in Londra iar acum nu stiu foarte bine acesre informatii avand in vedere faptul ca am mai pus intrebarea iar cei care mi-au raspuns se contraziceau, spunandu-mi ca doar la subiectul 2 am voie sa folosesc aceasta structura.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anaaaa13):

La partea a II-a, la text argumentativ am precizat clar.
La partea a III-a, nu cred, dar oricum proba a fost data luni la romana, mai ai in toamna doar. Nu stiu daca te depuncteaza sau nu, desi banuiesc ca ei vor o exprimare destul de buna, pentru o nota destul de buna.

| Anaaaa13 explică (pentru anonim_4396):

Poate ai precizat clar in gandurile tale, in raspunsul dat mie nu ai precizat.Esre foarte clar in intrebare ca ma refer doar la subiectul 3.Nu trebuia sa imi dai explucatii in legatura cu subiectul 3.

| GeorgyGeoClau a răspuns:

Daca te referi la proba la romana, la subiectul 3 nu folosesti "in primul rand", "in al doilea rand". Daca scrie asa in culegerile tale, inseamna ca nu sunt bune la capitolul "redactare si continut". Oricum eu iti recomand din experienta sa iti compui tu singura eseurile folosind informatiile din culegeri si propria exprimare, deoarece vei invata mult mai usor asa.