| Assy99 a întrebat:

Am intrat la facultate pe loc la buget, la fără taxa. Îmi poate explica cineva ce înseamnă asta? Știu ca nu trebuie sa plătesc taxa anuală de N lei, in rest, mai înseamnă ceva?

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Pot fi facultati unde sunt locuri doar la buget (pentru ca nu se ocupa locurile cu taxa).
Pot fi facultati care au locuri doar la taxa (pentru ca sunt private).
Daca la o facultate la buget se ocupa si locurile fara taxa si cele cu taxa, iar tu ai ocupat un loc la fara taxa, inseamna ca nu ai nimic de platit (ca de asta esti la fara taxa), dar la anul daca nu te mentii la un anumit nivel si ai rezultate foarte slabe si multe restante, exista posibilitatea ca unul de la taxa sa iti ia locul si tu sa iti pierzi locul la fara taxa...

| Assy99 explică (pentru Bondarel99):

Deci, pentru decursul acestui an sunt "scăpată" de a plăti taxa. Am înțeles asta, mulțumesc frumos.
Dar, dacă termin primul semestru cu rezultate slabe, sub medie, pot rămâne in continuare pe locul de la buget sau ma trage pe locul cu taxa? Am secționat pe semestre ca sa înțeleg dificultatea acestei situații.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Assy99):

In principiu, da, trebuie sa ai grija sa iti iei toate examenele si sa fie si cu note bunicele.
Dar repet, doar daca la facultatea ta s-au ocupat locurile cu taxa pentru ca daca nu s-au ocupat poti sa ai si 20 restante, nu are cum sa iti ia nimeni locul.

| Assy99 explică (pentru Bondarel99):

Erau 10/18 locuri la fără taxa, nu mai știu sigur, și in total 75 de locuri. Nu s-au ocupat toate locurile încă, urmând și sesiunea din toamna. Specializarea pe care am ales-o nu este chiar la îndemâna oricui, in sensul ca unora li se pare nefolositoare atâta timp cât nu doresc sa aiba o legătura in domeniul public.
In fine. Îți mulțumesc foarte frumos!

| Bondarel99 a răspuns (pentru Assy99):

Atunci nu trebuie sa iti faci griji. Succes!

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat inseamna, ca trebuie sa dai bani

| suntserios a răspuns (pentru suntserios):

Ca NU trebuie sa dai bani, mi-a scapat un cuvant prima data, sorry

| Felys a răspuns:

Ai intrat la fara taxa dar e valabil doar primul an, pentru urmatorii ca sa ramai la fara taxa trebuie sa inveti sa fii printre primii altfel vei platii taxa anuala

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nu mai inseamna nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ești la buget nu plătești taxa anuală.