| UnicornGras a întrebat:

Am invatat la scoala ca g (acceleratia gravitationala) =9.81 N/kg, in timp ce PESTE TOT pe internet vad m/s2...care varianta e corecta si de ce? Sper sa primesc raspunsuri cat mai rapid fiindca am test maine! Multumesccc!

Răspuns Câştigător
| Oancea_Casiana_1993 a răspuns:

G este constanta gravitationala, iar aceasta se schimba de la o tara la alta, iar la noi in tara la nivelul marii este 9, 81 N|Kg

3 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Ambele variante sunt corecte, si cea cu N/kg si cea cu m/s2. Inseamna acelasi lucru.

"Newton-ul" fiind definit ca "forta necesara pentru accelera 1kg cu 1 metru pe secunda la patrat", rezulta ca:
1 N = 1 kg⋅m/s2,

Deci N/kg este acelasi lucru cu m/s2

| BieBianca a răspuns:

G este constanta gravitationala, iar aceasta se schimba de la o tara la alta, iar la noi in tara la nivelul marii este 9, 81 N|Kg
Nu stiu daca e bine!