| Deutza97 a întrebat:

Salutari TPU! cine stie un site sau colindul pe dinafara : " Zurgalai, zurgalai! "? ca imi trebuie maine si am nevoie de versuri... dau FUNDA aici chiar dau daca primesc multe raspunsuriwinking si cu varianta corectawinking

Răspuns Câştigător
| SakuraBeauty a răspuns:

Seara-i de mister,
Bradu-i luminat,
Ard steluţe-n el,
Totu-i minunat.

Roata de copii,
Bradul la mijloc
Şi aşteaptă, aşteaptă toţi
S-audă cioc, cioc, cioc.

Refren: Zurgălăi, zurgălăi,
Veseli zurgălăi,
Se aud, se aud
Peste munţi şi văi.

Vine iar, şi la noi,
Moşul blând şi bun,
Să cântăm şi să dansăm
Pentru Moş Crăciun.

Moşule să ştii,
Noi am fost cuminţi,
Poţi să îi întrebi
Chiar şi pe părinţi.

Vino, te-aşteptăm,
Pune sacul jos,
Spune-ne ce e în el,
Te rugăm frumos!

6 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

De fapt, tu vrei Jingle Bells, in varianta originala, sau in limba romana? Pentru ca Jingle Bells nu e colind romanesc, iar "Zurgalai, zurgalai" imi pare a fi doar o traducere.

Răspuns utilizator avertizat
| SakuraBeauty a răspuns:

Multumesc anonim 53 pupici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scuze vroiaam sa scriu altceva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt 2 variante: Clopoţei, clopoţei si Zurgălăi, zurgălăi, sunt amandoua aici :
http://vacantanon-stop.over-blog.com/article-23562028.html dar te rog ceva nu da fundita nimanui! (un raspuns nu se da pentru fundita)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-am razgandit happy da-i fundita @Iulianei cred ca merita, apropo, eu cel care ti-am dat un raspuns (bun) nu sunt acelasi cu cel care injura pe aici. Poti sa-mi spui "Anonim 53"