| 99290 a întrebat:

Bună
Am nevoie de ajutorul cuiva care a admis la o facultate în Spania, sau care are cunoștințe în ceea ce privește studiul acolo. M-ar interesa mai exact dacă predarea se face in regim eng. sau în limba spaniolă, și cum stă treaba cu admiterea (daca e nev. de multe activ extracuriculare la cv sau media de la bac sau etc) și alte aspecte care ar putea fi importante.
Mulțumesc!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Cursurile se fac in limba spaniola si numai la cerere in limba engleza, platind extra pentru ele.
Admiterea la facultatae in strainatate se face pe baza unui document care sa ateste ca ai terminat liceul in Romania si ai luat BAC-ul cu o anumita medie bieninteles, apoi se platesc cursurile facultatii anual, in jur de 15-20.000 euro pe AN, plus cazare si masa daca stai la caminul studentesc de acolo, ori te priveste chiria si facturile de intretinere pe tine.
Nefiind cetatean spaniol nu poti beneficia de gratuiti intr-o tara straina, dar poti studia acolo, daca intrunesti conditiile lor si daca iti platetsi curusurile, examenele si cazarea, ca orice student privat strain.