| Erin28 a întrebat:

Buna TPU!
Daca as da Facultatea de limbi moderne aplicate, as incepe acea limbă străină de la zero? Am nevoie de cunoștințe sau predarea se face efectiv de la nivelul de începător? Eu sunt destul de bună la engleza, însă as vrea o alta limba decat franceza. Daca ați absolvit sau daca aveți cunoștințe care au urmat o astfel de facultate, mi-ar placea sa va aud părerile. Știu că pe site-uri sunt prezentări, însă auzit de la profa de franceza că deși nu se cere un nivel anume, tot trebuie sa ai noțiunile de bază, pentru că predarea este foarte accelerată.

4 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Cunosc 2 oameni care au terminat acolo si da, e necesar sa ai notiunile de baza. Cu 14 examene pe semestru e cam greu sa iei limba 2 de la 0.

| Erin28 explică (pentru Wr3nch):

Da, la asta mă gândeam și eu. Cum eu nu cunosc decât engleza la nivel avansat, nu prea cred că pot sama înscriu la o astfel de facultate după ce dau bacul, in vara. Sunt la un profil de filologie, și habar nu am ce facultate sa urmez.

| Wr3nch a răspuns (pentru Erin28):

Poti sa faci Engleza si alta limba la Litere de exemplu, si acolo o iei de la 0. Eu asa am facut engleza principal si norvegiana secundar.

| Erin28 explică (pentru Wr3nch):

Sinceră să fiu, îmi e groaza de litere, pentru că e foarte greu sa obții un post ca profesor, pentru că asta e meseria pe care o urmează mai toți cei care finalizează aceasta facultate. Vad haosul de la mine din școală. Nu cred că as rezista, nu cred că as putea face fata la casa ceva. Mi se pare stresant sa ai grija a sute de elevi, care nu au nici măcar bunul simt. Credeți-ma că nu pot eu rezista in haosul acela, fiind eleva, dar că profesor, nici atât.