| kiduuu_4638 a întrebat:

Buna happy am nevoie de un raspun urgent va rog!

Cum aflu numitorul principal la matematica?big grin

1 răspuns:
| PureSoul_1157 a răspuns:

Vrei sa zici numitorul comun? Daca da atunci e simplu: Afli cel mai mic multiplu comun al tuturor numitorilor (adica numarul cel mai mic divizibil cu toti numitorii). Ca sa-l afli trebuie sa faci asa:
1. Descompui numitorii in factori primi
2. Cel mai mic multiplu comun este produsul tuturor factorilor comuni si necomuni la cea mai mare putere...
Asta e de clasa a 6-a, daca nu stii folosesti ce ti-am scris in paranteza. Sper ca ti-a folosit ce ti-am zis big grin...