| FoReVeRyOuNgBiTcH a întrebat:

AM NEVOIE DE RASPUN URGENT!

Care este anul in care Angelica Stoican a debutat in muzica?

FUNDA + VOT!

Răspuns Câştigător
| ana233 a răspuns:

"Am debutat in 1974 la "Floarea din gradina", in 1976 mi-a aparut primul disc, Ponoare, Ponoare, intre anii 1972 si 1983 am fost membra a ansamblurilor folclorice locale "Danubius" si "Izvorasul", cu care am facut multe turnee in tara si in Europa, iar in 1983 m-am stabilit in Bucuresti, pentru a activa la Ansamblul Folcloric "Ciocarlia". Am fost laureata a festivalurilor "Maria Tanase", "Maria Lataretu" si a altora, la fel de importante in epoca, iar in 1989 am fost bibliografiata in Interna-tional Biographical Centre de la Cambridge, unde sub genericul "Profilul inedit in muzica Angelicai Stoican", mi s-a consacrat un studiu amplu. Mai tarziu, in 1996, am absolvit Universitatea "Hyperion", sectia Muzicologie si Folclor, din Bucuresti. Din 1990, m-am stabilit la Orsova, de unde continui sa fiu neobosit prezenta oriunde sunt invitata, in tara sau in strainatate. Pentru activitatea mea, in 2001 am primit Premiul National "Ethnos" al Institutului de Etnografie si Folclor din Bucuresti."

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In 1973 pe scena din Drobeta Turnu-Severin: http://www.angelicastoican.ro/gruia.html
si in 1974 la televiziune: http://www.formula-as.ro/......antec-4976

evenso
| evenso a răspuns:

In anul 1974.

http://www.formula-as.ro/......antec-4976

| telefon000 a răspuns:

Anul 1974 tv