| anonim_4396 a întrebat:

BUNA! Am nevoie neaparat de ajutorul vostru pentru tema la lb.romana
Exercitiul suna asa: Redactati un text de maximum 10 randuri despre importanta cartii in viata omului.
DAU FUNDA!

7 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Si daca nu vreau sa te ajut, ca asa mi se scoala, ce are?

| Shammal a răspuns:

Spune ce crezi tu, cartea poate fi un mod de a te destinde si a accesa diferite informatii; cu informatiile dintr-o carte poti sa-ti schimbi ideile in legatura cu ceva; iti dezvolta vocabularul si modul in care te exprmi; poti spune ca nu are nici o importanta, informatiile pe care le-ai putea gasi intr-o carte le poti gasi si in alt mod, ori ca sunt oameni care fac ce ii pasioneaza (tamplar - a invatat de la bunicu', pictor, cantaret - har inascut) iar cartea nu are un loc in viata lor, nici o importanta

| xlmpq a răspuns:

Pai scrie si tu ca fara carte omu nu poate ajunge nimic in viata... daca citesti ai un vocabular mai bogat etc.

| Adelinnaa a răspuns:

In reglulament este interzis sa pui intrebare de genu dar daca erai inteligent faceai si u 2-3 randuri inainte sa vn profesoru sau profesoara in clasa laughing) sa nu zica ca stai degeaba

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fara teme, nenea/tanti!
P.S. pe viitor mai citeste si tu niste carti, sa nu te tampesti mai rau! Ajuta si la imaginatie!
La teste/teze/examene/bac, ce o sa faci? Fituici? Nu stiu cat o sa mearga!
Deci pune-ti capul la contributie!
Bye!winking

| lora3u a răspuns:

Ti-e atat de lene sa compui 2-3 propozitii despre importanta cartilor? La bac daca o sa ai un astfel de exercitiu ce faci? Scoti laptopul si intrebi pe TPU! Nu -ti mai invata creierul sa fie lenes! Pune-l la treaba, ca de asta il ai!

| FirstCookie a răspuns:

Buna! Poti incepe cu un motto:" Cartile sunt cei mai tacuti si constanti prieteni; sunt cei mai accesibili si intelepti consilieri si cei mai rabdatori profesori." Charles William Eliot
Cartea reprezinta o poarta deschisa spre cunoastere, posibilitatea de a construii alte lumi fictionale. Randurile zugravite de autor au menirea de a impresiona cititorul, dar si de a-l informa. Lumea cartii nu exista in absenta lecturii...
Funda? :d [ apropo. sunt ideile mele, nu le-am luat de nicaieri] P.s.: Sper ca te.am ajutat :d