| BalicaAnca a întrebat:

Bună ..am o întrebare, am 33de ani as putea să mă mai înscriu la scoala fara frecvență să-mi termin liceul? Am 11clase terminate și aș vrea să termin liceul..cum sa procedez? Ce acte am nevoie...

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista forma de fara frecventa la liceu, exista doar formele cu frecventa la seral si cu frecventa redusa.
Intereseaza-te ce licee din localitatea sau judetul tau au una dintre aceste forme si vei merge sa te inscrii inainte de inceputul anului scolar viitor (2023-2024), avand actul de identitate, certificatul de nastere, certificatul de casatorie (daca este cazul) si foaia matricola de la liceul urmat anterior.

Răspuns utilizator avertizat
| CristiDinBucuresti a răspuns:

La varsta ta este tîrziu, nu ai mai luat contact cu scoala de ceva ani buni si o sa i ti fie tare greu, de ce nu ai facut scoala cand era vremea ei? Macar ai 11 clase, acum materia este foarte grea si multi pica examenul de bac vrei sa ramîi repetenta o sa rîdă pustanii de tine daca nu i ei bacul. Poate gasesti un loc de munca care accepta fara diploma de bac si asta e situatia.

| mi25 a răspuns:

Bunica "CristiDinBucuresti" este doar cu critica, in loc sa dea un sfat util.
Da, iti va fi putin greu, dar nu imposibil.
In plus, ce scrie "bunica" despre faptul ca o sa rada pustanii de tine bantuie doar in mintea ei. La frecventa redusa sunt persoane care au terminat liceul si sunt sau nu in campul muncii.
Iti recomand sa mergi la liceul in care ai invatat sau la cel din localitatea de domiciliu sau unde lucrezi si te interesezi. Varsta nu este un impediment pentru continuarea studiilor.