| notefree a întrebat:

Buna am o intrebare
Cum functioneaza acum noul sistem de absente in liceu?
Stiu ca la 40 de absente nemotivate esti exmatriculat.
Se mai reseteaza absentele dupa primul semestru?
Daca ma puteti ajuta cu un raspuns bun as fi foarte recunoscator

Răspuns Câştigător
| MadHOuse a răspuns:

La 20 absente primesti preaviz de exmatriculare la 40 esti exmatriculat, absentele nu se iau de la 0 in al doilea semestru.

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Statutului elevului, citez:
"ART. 21. (1) Preavizul de exmatriculare se întocmeşte de către profesorul diriginte, pentru elevii care absentează nejustificat 20 de ore la diferite discipline de studiu sau 15% din totalul orelor de la o singură disciplină/modul, cumulate pe un an şcolar, se semnează de către acesta şi de director. Acesta se înmânează elevului şi, sub semnătură, părintelui, tutorelui sau susţinătorului legal.
  (2) Sancţiunea se consemnează în registrul de evidenţă a elevilor şi în catalogul clasei şi se menţionează în raportul consiliului clasei la sfârşit de semestru sau de an şcolar.
(3) Sancţiunea, însoţită de scăderea notei la purtare, se validează în consiliul profesoral, la propunerea consiliului clasei.
  ART. 22. (1) Exmatricularea constă în eliminarea elevului din unitatea de învăţământ preuniversitar în care acesta a fost înscris, până la sfârşitul anului şcolar.
(2) Exmatricularea poate fi:
a) exmatriculare cu drept de reînscriere, în anul şcolar următor, în aceeaşi unitate de învăţământ şi în acelaşi an de studiu;
b) exmatriculare fără drept de reînscriere în aceeaşi unitate de învăţământ;
c) exmatriculare din toate unităţile de învăţământ, fără drept de reînscriere, pentru o perioadă de timp.
  (3) Elevii exmatriculaţi din unităţile de învăţământ - liceal şi postliceal - din sistemul de apărare, ordine publică şi securitate naţională, pentru motive imputabile, se pot transfera, în anul şcolar următor, într-o altă unitate de învăţământ, cu respectarea prevederilor prezentului act normativ, a regulamentului de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar şi a regulamentelor specifice.
  ART. 23. (1) Exmatricularea cu drept de reînscriere în anul şcolar următor, în aceeaşi unitate de învăţământ şi în acelaşi an de studiu, se aplică elevilor din ciclul superior al liceului şi din învăţământul postliceal, pentru abateri grave, prevăzute de prezentul act normativ ori de regulamentul de organizare şi funcţionare al unităţii de învăţământ sau apreciate ca atare de către consiliul profesoral al unităţii de învăţământ.
  (2) Sancţiunea se aplică şi pentru un număr de cel puţin 40 de absenţe nejustificate din totalul orelor de studiu sau cel puţin 30% din totalul orelor la o singură disciplină de studiu/modul, cumulate pe un an şcolar.
  (3) Dacă abaterea constă în absenţe nemotivate, sancţiunea exmatriculării se poate aplica numai dacă, anterior, a fost aplicată sancţiunea preavizului de exmatriculare."
Preavizul de exmatriculare si exmatricularea se aplica numai elevilor din cl.XI - XIII.
Elevii din cl.IX-X pot ramane repetenti, in urma scaderii mediei la purtare sub 6 pentru absente nemotivate, tinand seama ca la fiecare 10 absente nemotivate se scade nota la purtare cu 1 punct.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Baiete, scoala este ceva serios, nu se reseteaza nimic, ca nu esti in jocurile de pe computer! Alea se tot aduna si cand ai ajuns la 40 iti trimit scrisoarea acasa ca esti exmatriculat!

| Clorox a răspuns:

Rad deoarece anul trecut am avut 184 de absente si n-am patit nimic laughing
(Nu intrebati de ce laughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Clorox):

Și eu tot pe acolo și la fel, liniște și pace laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te exmatriculeaza nimeni după 40. La 10 absențe nemotivate ai un punct scăzut la purtare, dar dacă le motivezi nu e nicio problemă. Și da, din semestrul 2 se ia de la început, ești pe 0 cum s-ar zice. Chiulește cu tot cu cap, nu-l lăsa în urmă!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din clasa a-11-a esti exmatriculat la 40 de absente.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da. Cu siguranță! Colegii mei încă o duc bine mersi și mulți din ei au depășit 60 deja și sunt tot a 11a. Atata timp cât sunt motivate, nu îți face nimeni nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai scuza-ma, dar cine vorbea de absente motivate? la 40 de absente esti exmatriculat, nu stiu ce fel de scoala urmezi tu sau ce cunostinte ai despre sistemul de invatamant, dar deja ai dat mai multe raspunsuri aiurea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing am spus clar din primul răspuns ca dacă sunt motivate nu ai nicio problemă! E cam trist ca nu știi să citești. Am avut de a face cu absențele la greu și niciodată nu am avut nota scăzută la purtare sau să fiu penalizată.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa fetita mea, asta-i atitudinea! Lauda-te cu absentele, caci ai cu ce.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt fetita ta și mă interesează părerea ta puțin spre deloc. Eu am spus cum a fost în cazul meu, nu m-am lăudat absențele. happy

| bogdycounter a răspuns:

Nu la 40, la 20, daca esti clasa a 9-a - a 10-a nu esti exmatriculat maxim repeti anul, pentru ca esti in invatamat obligatoriu, si daca nu esti in clasele precizate mai sus, da poti fi exmatriculat, Absentele se reseteaza dupa primul semestru, dar precizez raman, ca la finalul anului, iti calculeaza absetele din ( semestru 1 + semestru 2 = numarul total). Deci practic tot nu scapi de ele.