| dianuutzaa a întrebat:

Buna!
Am o intrebare.
Ma descurc destul de bine la desen, si cel putin asa imi spun si oamenii. Sunt clasa a 7-a si ca idee,sunt praf la matematica,chimie, fizica.
Ma gandesc la ce liceu sa intru, prima data m-am gandit mult si m-am decis cu ideea sa merg la filologie dar cred ca pentru mine ar fi mai bine la arte.
Singurul liceu de arte aproape de mine este cel de la Deva.

Am si urmatoarele intrebari:
1. Cum si ce am nevoie cand dau examenul in a 8-a ca sa ajung la un liceu de arte?
2.Se merita?
3.ce materii se preda si cat de des se predau pe sapt?

Multumesc de timpul acordat!
Orice sfat este de folos!

2 răspunsuri:
| Dragobeta a răspuns:

La liceul de arta se da admitere cu proba din domeniul pe care vrei sa-l urmezi. Desen in cazul tau. Dar trebuie sa ai si un portofoliu pe care sa il prezinti. Adica mai multe desene si picturi.
Asta, pe langa media de la EN.
Se fac cam aceleasi ore ca la alt liceu dar mai putine de matematica.
Citeste si aici: https://artedeva.ro/wp/admitere-2023-2/
si aici: https://artedeva.ro/wp/admitere-2024/

| LisaJulie a răspuns:

1.Unele licee de arte au probe de întrare dar majoritatea sunt ușoare! Proba este desen, adică îți va pune o vaza sau o cana în fața și îți va cere sa pictezi o copie cât de bine poți! 2. Daca intr-adevar ești bun la desen merita sa mergi! Poate vei da la arhitectura și cu putina pregătire și la matematica vei intra acolo unde se câștigă bine! 3.vei face 5-6 ore de desen pe săptămână și vei avea și opționale care au legătură cu desenul! Bafta!