| Al000 a întrebat:

Am o intrebare pentru cei care au dat ecdl-ul sau au cunostinte in domeniu. Azi profa de tic ne-a spus ca putem sa dam ecdl ( eu sunt profil uman). Stiu ca este un fel de atestat recunoscut international, ca echivaleaza cu competentele de la bac si ca are 7 module. Eu am cautat modul 1 pe internet si am facut un test unde am luat 260 de puncte din 320 ( si asta fara sa ma pricep foarte bine la informatica). Cine ma lamureste cum sta cu celelalte module?

Răspuns Câştigător
| PrecioussGirl a răspuns:

Personal nu am auzit pareri foarte bune despre ecdl desi am fost indemnati la scoala sa dam de el daca avem posibilitatea.
din cate am auzit de la altii mai mari ca mine care au trecut prin cls a12a competentele digitale de la bac sunt mult mai usoare decat sa dai acest ecdl. si la bac nici nu mai dai bani.
iar daca vrei in domeniul it acest ecdl inseamna foarte putin. trebuie sa ai niste cursuri la baza.
din cate stiu dai examen din toate cele 7 module daca vrei ecdl complet (experimentat).
parerea mea daca ai bani si n-ai ce face cu ei, poti sa dai. dar in afara de faptul ca nu mai dai acele competente digitale care sunt mai usoare si te mai ajuta si profesorii, nu castigi mare lucru. o diploma la dosar care aparent ar fi un plus dar daca nu exersezi ce inveti pentru ecdl uiti si n-ai facut nimic.

| Al000 explică (pentru PrecioussGirl):

Mersi mult. Ai dreptate, niste bani dati degeaba si o diploma care nu ajuta la nimic.

3 răspunsuri:
| mssch a răspuns:

Nu sunt foarte grele nici celelalte module. Intr-adevar, este un atestat recunoscut international, dar care nu stiu cat de mult te ajuta, in afara ca nu mai dai competentele digitale la Bac si ca la unele facultati scapi de unele sesiuni de pe primul semestru din primul an, nu stiu la ce te mai ajuta...

| Al000 explică (pentru mssch):

Mersi de raspuns.