| Alexandra1859 a întrebat:

Buna! Am o intrebare pentru cei care dau admiterea la medicina, la UMFCD mai exact. Se cer și punctele de fierbere si de topire? Mă refer în mod special la tabelele din manualul de clasa a X-a

3 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Salut! Nu. Doar la cele de baza eventual, dar nu la toate.
Recomand manualul de la crepuscul de clasa a xi-a știut cu sfintenie ( inclusiv căsuțele cu info plus) - el face diferența.
Sa stii sa faci probleme cu izomerie, repeta grilele de multe ori ca mai seamana, si daca iti mai rămâne timp arunca o privire și pe ele. Dar ei vor da ca sa va departajeze. Nu toceala. Vor da reacții, izomerie, probleme de calcul. Și legat de probleme. Lasă-le ultimele și fa teoria. Sfatul meu e sa începi cu complementul grupat ca pe la ultimele grile deja obosești. Daca lași ultimele pe cele de complement simplu e mai ușor de văzut răspunsul corect. Succes!

| Vântulalb a răspuns:

Astea trebuie sa le stii si fara sa dai la medicina!

| Nirvanaaa a răspuns (pentru Vântulalb):

Sunt pentru fiecare substanță câte unul, toate cu virgula. Tu le știi pentru fiecare substanță în parte?