| anonim_4396 a întrebat:

am o mare problema! Deci la scoala, la matematica am notele : 4, 8 si pariez ca iau inca un 4, deoarece tocmai astazi am dat o lucrare si am facut de 4, am calculat. Marti am teza si cineva mi-a zis ca daca nu iau 5 in teza raman corigent la mate pe sem 1. Mentionez ca am 4 ore pe saptamana la matematica.Acum intrebarile mele sunt:
1.Cate note trebuie sa am la mate daca am 4 ore ( cu teza cu tot ), sczati dar nu prea le am cu din astea, profii calculeaza media si gata, nu ne zic nimic.
2.Cum se calculeaza media? Ca as vrea sa stiu daca raman corigent in sem 1 crying, dar oricum o sa rup toceala pentru teza sper sa reusesc ceva, deoarece nu prea inteleg matematica, sper sa nu raman repetent.
3. Daca raman corigent in sem 1 dau corigenta in vara? Si daca dau corigenta in vara inseamna ca fac toata vara scoala, sau stau acasa sa invat?
Va rog frumos, chiar nu vreau sa raman repetent anul acestacrying
Ajutati-ma.

4 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

1.Poti sa ai oricate note, si de la minim
2.Se face o medie aritmetica a notelor, apoi media aia se inmulteste cu 3, se aduna cu teza si se imparte la 4.
3. Daca iei 4 pe primul sem si 6 pe-al doilea, media o sa fie 5, deci nu se pune ca si corijenta.

| MyNameIsCicoare a răspuns:

1.pai teoretic 5 note fara teza, dar asta nu e obligatoriu, putand avea chiar si 2 note fara teza.Depinde de prof.
2.media se calculeaza uite asa:media notelor din teste sau ascultat x3 +teza si dupa impartit la 4.
3. daca ramai corigent pe sem 1, trebuie obligatoriu sa iti iasa 6 pe sem 2 pentru a nu da corigenta in. vara. Daca insa ramai corigent pe ambele semestre vei fi chemat la sf. verii si vei da un test/vei fi ascultat de profesor, moment in care din cate stiu eu esti obligat sa iei 10...
P.S.: poti lua si 4 in teza ca tot vei trece semestrul(asta daca nu mai iei veo nota)

| anonim_4396 explică (pentru MyNameIsCicoare):

Deci tu vrei sa spui ca la notele mele + teza daca as lua 5 nu as ramane corigent?

| MyNameIsCicoare a răspuns (pentru anonim_4396):

Da...