| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare privind legislatia. Mi a zis cineva ca daca esti la o facultate de stat si de exemplu nu ai prezenta la un seminar( nu laborator) e dreptul tau sa te primeasca in restanta!
Nu am putut sa fiu prezenta la seminarii deoarece am muncit, dar greseala mea a fost ca nu m am dus sa vorbesc cu profesoara!
Acum ne pune sa repetam seminarul in anul 3! Nu vrea sa ne primeasca nici in examen si nici in restanta.
Pot face ceva?
Mentionez ca nu sunt numai eu in situatia aceasta ci vreo jumatate de grupa! Unii au muncit, altii au fost lenesi, altii bolnavi si tot asa!
Ideea e ca noi vrem sa mergem in restanta!
Poate stie cineva niste legi, sau ceva cu care pot sa ma duc la decan sa ne permita sa mergem in restanta!
Multumesc anticipat celor care vor raspunde!

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista o lege ca atare. Regulamentul fiecarei universitati difera. Daca in regulamentul universitatii tale este prevazut ca absentele la seminar se recupereaza inainte de a primi permisiunea de sustinere a examenului, asa trebuie sa faci.
Inteleg ca muncesti, dar facultatea este ceva facultativ: o faci daca vrei si daca poti. Daca nu poti sa respecti prezentele obligatorii, nu faci facultatea respectiva. Asta este. Si eu as face acum o a doua facultate, dar nu am timp din cauza locului meu de munca. Asta nu inseamna ca o sa am pretentia sa fac facultatea fara sa ma duc acolo, doar fiindca muncesc in alta parte. Daca ar fi asa, as alege o facultate cu cursuri la distanta sau cu frecventa redusa. Cursrurile la zi sunt pentru persoane care chiar le frecventeaza.

| aligru a răspuns (pentru Brigaela):

Multumesc de raspuns!happy Cred ca atata lucru stiam si eu, ca facultatea este facultativa! Sincer, eu intrebam daca imi poate spune cineva cum sa rezolv, nu sa mi spuna ceea ce stiu!
Chestia asta cu prezenta la seminarii e de cand lumea! Nu multa lume frecventeaza facultatea dar spre deosebire de altii eu imi fac temele!
As vrea totusi sa mi se dea sansa sa merg la restanta, daca e sa l pic, asta e!

| Brigaela a răspuns (pentru aligru):

Sansa sa mergi la restanta este sa-ti refaci seminariile. Ti-am spus ca este facultativa findca am avut impresia, din tonul tau, ca ai avea ideea falsa ca daca ai un motiv bun, poti lipsi de la facultate fara urmari neplacute. Nu conteaza ca iti faci temele, conteaza doar ca nu ai respectat regulile si ar fi o degradare sa accepti macar sa mergi la examen inainte de a indeplini toate conditiile necesare. E umilitor sa cauti o portita in loc sa faci ceea ce trebuie.

| aligru a răspuns (pentru Brigaela):

Nu e umilitor deloc!laughing E uman! laughing

| Brigaela a răspuns (pentru aligru):

Umanitatea nu ar trebui niciodata sa-ti fie scuza, ci mandrie. Sa spui: sunt Om, deci lupt, muncesc, traiesc moral si demn. Nu: sunt un biet om, ma tarasc si eu cum se poate... Gandeste-te la asta.

| IMC90 a răspuns:

Este flas. Fiecare facultate isi stabileste regulile.
Daca nu ai achitat absentele nu vei fi primit nici in restante. Poti achita absentele la casierie dar intai poarta o discutie cu profesoara (te va lamuri mai bine).

| aligru a răspuns (pentru IMC90):

Nu trebuie sa platesc absentele deoarece nu este laborator! Oricum profesoara este foarte exigenta! la seminar le spune la vreo 75 % din grupa ca nu o sa i treaca!
Ma gandeam ca exista vreo portita prin care pot trece cu ajutorul legislatiei!