| Mada_Mays_1994 a întrebat:

Am o nelamurire. =]] dau test la latina din conjugari..stiu terminatiile dar nu inteleg cum stiu eu sa pun terminatiile alea..de ex "laudare" la conj vine" laud(o)...de ce din tot cuvantul laudare ramane doar "laud" si apoi "lauda"? straight face

Răspuns Câştigător
| ingerinaripat a răspuns:

De exemplu cuvântul amic este rădăcina și îl conjugi la toate terminațiile. Trebuie să știi terminațiile, că să-ți dai seama care este rădăcina.

10 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Tu nu ai manual de limba latină?

| Mada_Mays_1994 explică (pentru corolav):

MI-am dat seama singura :p pana la urma =]] :*

| K4sZz a răspuns:

Ai mai pus odata intrebarea asta si ti-am raspuns. Nu ai fost lamurita?big grin

| Mada_Mays_1994 explică (pentru K4sZz):

Nu merge sa vad ce-ai scris... big grin cred ca a fost stearsa intrebarea...

| ingerinaripat a răspuns:

Păi rămâne rădăcina + terminații. Ce e așa de greu?

| Mada_Mays_1994 explică (pentru ingerinaripat):

Eu nu inteleg cum imi dau seama care e radacina

| ingerinaripat a răspuns (pentru Mada_Mays_1994):

EX: lupus =lup, lup -este rădăcina +,,, sufix-ul,- us. Sper că te-am ajutat!

| ingerinaripat a răspuns (pentru Mada_Mays_1994):

De ce nu o întrebi pe d-na profesoară? îți explica dânsa mai bine!

| Mada_Mays_1994 explică (pentru ingerinaripat):

Pentru ca pur si simplu ne-a spus terminatiile acum2 sapt...si maine dam test.straight face nu ne-a explicat nimic.

| ingerinaripat a răspuns (pentru Mada_Mays_1994):

straight face rău de tine... Eu mâine dau lucrare la română. happy Este ușor. nu înțeleg ce e așa de greu.

| ingerinaripat a răspuns (pentru ingerinaripat):

De exemplu cuvântul amic este rădăcina și îl conjugi la toate terminațiile. Trebuie să știi terminațiile, că să-ți dai seama care este rădăcina.