| anonim_4396 a întrebat:

Am o prietena care vrea sa se transfere de la un liceu la altul. Acum a terminat clasa a 9-a deci intra pe a 10-a. Este la profil economic si vrea sa mearga la stiinte ale naturii pentru ca nu vrea sa dea bac din istorie sau geografie si pentru ca nu ii place la matematica faptul ca profesoara nu explica cum trebuie si nu isi face ora deseori doar stand aiurea. La economic nu poti alege altceva? La stiinte ale naturii cum este? De la ce profil ar iesi pe o facultate/meserie mai ok? Imi puteti explica cam tot ce stiti? Si inca ceva, daca imi puteti spune ce credeti, merita sa se transfere?

Multumesc anticipat si ofer funda celui care explica cat mai mult.

2 răspunsuri:
| Anon31241212 a răspuns:

Eu am urmat profilul de stiinte ale naturii. La stiinte ale naturii faci aceeasi materie la mate ca la economic. Depinde si de ce profesor va nimeri. Poate unde vrea sa se transfere sunt profi mai buni. Eu recomand profilul asta. Ai deschidere catre orice. Nu te limiteaza la anumite lucruri. Poti da si la medicina, postliceala pentru asistente, inginerie, silvicultura, biologie, chimie, chiar si drept si economie, etc. E un profil dupa parerea mea foarte bun. Nu faci asa multa matematica cum faci la economie totusi. Faci pentru bac si atat. Si nu e chiar asa de greu. E un profil, care dupa ce il termini, bagajul de cunostinte va fi unul mai mult decat satisfacator. Ai de unde alege.

| Andersen2k18 a răspuns:

Liceul e cam irelevant, pe orice profil te-ai duce, poti alege dupa terminare cam orice facultate vrei. Nu conteaza chiar asa de mult profilul la liceu, nu ala iti decide viitorul. Si cum sa dea bacul la economic din istorie si geografie? Cand astea se dau la filo sau stiinte sociale. La economic dai bacul la matematica si economie sau alta materie la alegere(proba 3-a). Intreba-o mai bine pe prietena ta, poate ai inteles gresit. Cat despre transfer la stiinte ale naturi,o sa dea niste diferente(examene). Sa ii spui sa se intereseze mai bine la secretariatul liceului unde vrea sa se transfere. La stiinte ale naturii, tot va face matematică(o sa dea si bacul tot la mate, proba obligatorie) Dar profilul se bazeaza pe aceste materii: biologie, chimie, fizica etc.