| Ciprianccdlcjmrx a întrebat:

Am o problema, in 9 luni o sa ma duc in Anglia, si nu stiu prea bine engleza, adica notiunile de baza le stiu, adica stiu cat sa ma descurc, dar as vrea un sfat, cum pot sa invat macar 80% in 9 luni, e posibil?

Răspuns Câştigător
| Mihαi a răspuns:

Salut, Ciprian!
Pentru inceput, ai putea sa-ti descarci aplicatia DuoLingo! E foarte buna!
Sau intri aici: https://www.duolingo.com
Mult succes!
Daca mai ai intrebari legate de Engleza in general, poti sa-mi scrii. Nu pot trimite mesaje private pentru ca sunt 'Utilizator Junior'
O zi buna!

3 răspunsuri:
| moko a răspuns:

Pe langa ce a spus Mihai, incearca o groaza de filme, seriale si jocuri, insa cu subtitrare in engleza (asa rezolvi si partea cu cititul, si partea cu auzitul, o s aai un vocabular mai bogat, insa cu conditia ca atunci cand vezi un cuvant nou/o expresie, te uiti in dictionar)

| ALGator a răspuns:

Daca iti da mina mergi si la un cerc de invatat engleza (cu profesor) de ex Cambridge, macar de 2 ori pe saptamana.
E important ca cineva sa te dirijeze si sa primesti teme.
Poti face asta combinat cu celelalte sfaturi.
Ai timp in 9 luni.

| iTeo94994 a răspuns:

Incerca sa te uiti la filme pe care le-ai vazut, dar scoate toate subtitrarile, dupa care uita-te la filme noi fara subtitrari.