| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa invat engleza bine de tot, un sfat?
Ma descurc cat de cat, dar as vrea la perfectie, bine nici chiar, credeti ca ar trebui sa fac pregatire( sunt clasa a 11 a), ar ajuta?

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da, normal ca ar ajuta.
Totodata, sa-ti iei carti, sa incerci sa-ti faci un caiet unde sa notezi cuvinte si expresii necunoscute pe care sa le mai parcurgi din cand in cand pentru a-ti dezvolta vocabularul.
Joaca-te jocuri in engleza (Eu de exemplu am invatat foarte multe cuvinte, adjective si din astea pe Sims pentru ca efectiv te lovesti de ele si nu te descurci fara sa intelegi ce fac si automat retii cuvantul/expresia).
E bine sa te uiti si cu subtitrare in engleza la filme/seriale si cu timpul sa renunti la subtitare.
Iti recomand sa incepi cu desene fara subtitrare pentru a te invata cu cuvintele. Eu pe desene exersez deoarece pronuntia este mai clara. Iti recomand Bob`s burger, vorbesc foarte clar si e un limbaj mai cotidian, ti-e mai usor sa intelegi ca sa nu te descurajezi.

| Florentina9210 a răspuns:

Eu am invatat engleza din filme si din calatorii. Nu ai nevoie de meditatii, este o limba usoara si foarte faina. Eu o cunosc aproape ca romana.

| Danişor a răspuns:

Wtf.No my nigga, English is not for you.

| okays a răspuns:

Buna! Consider ca ar trebui sa faci meditatii daca iti doresti sa stii limba engleza la perfectie! Ai putea sa te uiti si la seriale sau filme doar cu subtitrare in engleza. Daca iti doresti, sigur vei reusi! Succes!