| Gheorghelam a întrebat:

Am si eu nevoie de ajutor sa ma lamuresc cu facultatile.Sunt la mate-info int,vreau sa fac o facultate sa fac ceva pe it da nu doar programator. As vrea si eu o lista cu toate facultatile pe care le pot face,cam ce program am la fiecsre,ce ies si cat sunt platit. M au zapacit multi si deja nu mai stiu ce sa cred ce sa caut si cum, multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista 2 variante mari si late pentru domeniul IT.

Facultatea de Informatica unde faci exclusiv partea de software si Facultatea de Automatica si Calculatoare unde faci atat partea de software cat si hardware sau chiar robotica daca alegi sectia de Automatica.

Programul il vezi pe site urile facultatilor alaturi de programa de invatamant.

De iesit iesi programator sau inginer IT.

De platit nu pote sa iti zica nimeni acest detaliu. Salariile incep de pe la vreo 500euro si cresc in functie de experienta, firma la care lucrezi, postul pe care lucrezi, abilitatile tale de negociere, cunostintele tale samd

| Daviddd a răspuns:

Nu stiu ce sa iti spun despre Romania, dar anul viitor voi face o facultate in Anglia, pe un profil de matematica. Ce iti recomand este sa te uiti pe site-urile universitatilor: Imperial, UCL, King's si inca cateva pe care le gasesti pe qsranking. Gasesti la undergraduate profilele si numele cursurilor de acolo, poti cauta sa vezi exact ce vei face, iar pe unistats ai statistici despre numarul de angajari, salarii etc. In Anglia dupa terminarea unei facultati de top ai salariu de 2000-3000 de lire, este munca multa, dar merita. Imprumuturi la guvern pentru achitarea facultatii se fac fara probleme, multi studenti muncesc part time pentru restul banilor si/sau in vacante. Daca nu atunci in Romania sa stii ca pe partea informaticii vei castiga ca programator fara sa lucrezi cu exteriorul un maxim de 100 de milioane insa cu o medie de 60. Celelalte sunt mai prost platite. In rest pot sa zic ca e o mizerie aici, dar daca gasesti firme cu care sa colaborezi si sa lucrezi si pentru alte tari atunci poti creste suma. Facultati cu sanse mai mari de reusita sunt in Bucuresti, din ce stiu eu alea de automatica sau asa. IT Six era o firma care se ocupa de asta. E tot ce pot sa iti ofer ca informatie sper ca ajuta. Despre Anglia stiu mult mai multe daca te intereseaza lasa raspuns aici si vorbim.

| Gheorghelam explică:

Ouf..as vrea si undeva unde pot sa intru dar nu sa ies doar programator ca la ase economica informatica, ca pot mai mult, dar la automatica cu examenul de admitere cu mate si fizica..cam stau foarte prost cu analiza matematica si fizica chiar nicio sansa. Nu exista o facultate la care as putea sa aplic, fara prea multe materii degeaba, undeva unde as putea intra mai usor si sa merg pe inginer it nu doar programator?