| ajutorcineva a întrebat:

Am si eu nevoie de un sfathappy
Sunt clasa a 11-a (profil s.n.) si mai departe vreau sa dau la medicina, neuropsihiatrie sau medicina legala. Care este mai 'okay' si ce se cere la fiecare in parte? Pe ce materii ar trebui sa ma concentrez mai mult? Care sunt facultățile potrivite pentru aceste specialități medicale?happy

2 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Specializarea ti-o alegi dupa ce termini cei 6 ani de medicina generala si in functie de un anumit punctaj pe care il obtii la examenul de rezidentiat [ ceva de genu sa explice cei care stiu exact].
Cert e ca la MEDICINA LEGALA sunt extrem de putine locuri pe toata tara [ circa 30 locuri /an cred pe Bucuresti ].
Pentru fiecare specializare rezidentiatul dureaza intre 4-5 ani.
Deocamdata elev fiind trebuie sa te pregatesti bine la chimie, biologie si eventual fizica pentru admiterea la medicina.
Cert e ca vara in vacanta studentii care doresc fac practica prin spitale, acum nu stiu daca iti poti alege tu domeniul 100% ca esti doar observator, depinde si de ce profesori ai si de care te lipesti sa asisti in spital.
Aici un curriculum cu ce se face la rezidentiatul de medicina legala.
https://rezidentiat.ms.ro/curricule/medicina_legala.pdf

| Lion56 a răspuns:

Medicina legala si psihiatrie sunt specializari dupa terminarea facultatii de medicina. Asa ca prima data faci facultatea si te hotarasti dupa ce le-ai vazut pe toate ce iti alegi la rezidentiat.