| Andreea2629 a întrebat:

Credeti ca cineva de la profil uman,filologie mai exact, are sanse sa intre la 'Facultatea de Medicina'?
Si daca are, la ce materii ar trebui sa recupereze?
Dar credeti ca are sanse si la facultatile din strainatate de medicina?

Răspuns Câştigător
| AnnaaaMaria a răspuns:

Eu știu pe cineva de la științe sociale care a intrat la medicină. De recuperat trebuie să recuperezi neapărat anatomia și chimia. La chimie e foarte mult dacă nu ești de profil și ai nevoie de multe ore de meditație, asta dacă vrei să optezi pentru facultatea din București sau pentru cea din Cluj unde admiterea este la ambele materii. La celelalte facultăți trebuie să îți alegi o singură materie din care să dai admiterea. Problema e că trebuie să depui multă muncă pentru că ai nevoie de notă mare și la BAC, iar materiile de BAC sunt totalmente diferite de cele care se dau la admitere.
La facultățile din străinătate bănuiesc că admiterea e la ambele materii, nu știu ce să zic, dar poți merge liniștită la universitățile de la noi din țară. Gândește-te că vin străini să studieze la noi la medicină, iar asta spune multe. Mult succes

| Andreea2629 explică (pentru AnnaaaMaria):

Multumesc ^o^

| AnnaaaMaria a răspuns (pentru Andreea2629):

Cu drag! kiss