| Ioana103 a întrebat:

am si eu o intrebare.anul trecut in vara in 2011 am terminat liceul si am luat si bacul in prima sesiune iar acum in 2012 vreau sa intru la Universitatea Bucuresti la buget. O prietena mi-a spus ca daca am terminat in 2011, nu mai am dreptul sa intru la buget in 2012. e adevarat?

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

Daca ai renuntat si ti-ai retras toate documentele, nu e nici o problema.Cand te inscrii la facultate te pun sa completezi un camp unde trebuie sa precizezi daca urmezi sau ai urmat cursurile unei alte facultati, la buget. Daca ai renuntat, nici nu mai are rost sa mentionezi fosta facultate.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat. O sa intri la buget dar numai daca o sa reusesti la admitere si sa te clasezi in limita locurilor bugetate. Numai bine!

| luiza a răspuns:

Ba da ai. Conteaza media nu anul in care ai terminat!

| Azµre a răspuns:

Poti sa intri atata timp cat pana acu nu ai mai depus nicaieri dosarul. Daca ai nota pentru buget poti intra.

| raluk27 a răspuns:

Daca urmezi in prezent, cursurile unei alte institutii de invatamant superior (la buget), nu te mai poti inscrie pe locurile fara taxa, indiferent cat de mare este media de admitere. Daca asta este prima facultate la care te inscrii, nu are importanta anul absolvirii liceului.

| Ioana103 explică (pentru raluk27):

Faza e ca prima oare optasem pentru o universitate particulara dar m-am gandit mai bine si nu a avut rost sa mai continui prin urmare am renuntat la ea.este vreun impediment?

| raluk27 a răspuns (pentru Ioana103):

Daca ai renuntat si ti-ai retras toate documentele, nu e nici o problema.Cand te inscrii la facultate te pun sa completezi un camp unde trebuie sa precizezi daca urmezi sau ai urmat cursurile unei alte facultati, la buget. Daca ai renuntat, nici nu mai are rost sa mentionezi fosta facultate.