| redmaster a întrebat:

Am o intrebare legata de bac. Am absolvit liceul in 2011, am dat prima data bacul in a doua sesiune a anului 2011, fiindca am ramas corigent. La romana am luat 4, dupa contestatie 4.15, deci am fost respins (doar la romana). Am incercat a doua oara in prima sesiuna a anului 2012, doar la romana, iar am fost respins. M-am inscris si in a doua sesiune, dar nu m-am prezentat la examen, si pe edu.ro apare Neprezentat. De atunci nu m-am mai inscris. Stiu ca toti au x posibilitati dupa prima incercare esuata, sa dea examen doar din materiile la care nu au trecut, dupa care daca tot nu reusesc, trebuie sa dea din nou la toate, dar nu mai stiu cate. Daca m-as inscrie sa zicem in prima sesiune din anul viitor (2015), as mai avea posibilitatea de a da doar la romana, sau ar trebui iar din toate materiile? Mersi anticipat!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Informatiile tale sunt eronate! --- pana si cei care nu au promovat bacul incepand cu 2003, pot solicita recunoasterea probelor promovate anterior.

" Candidaţii care au participat, dar nu au promovat examenul în sesiunile de bacalaureat organizate începând din 2003, pot solicita recunoaşterea probelor promovate anterior.

Examenul de bacalaureat poate fi susţinut fără taxă de cel mult două ori. Candidaţii din promoţiile anterioare, care au susţinut de cel puţin două ori bacalaureatul şi care se prezintă la toate probele examenului au plătit 230 de lei. În celelalte cazuri, suma plătită a fost stabilită diferenţiat, în funcţie de numărul probelor pe care le va susţine candidatul."---- vezi sursa:http://www.mediafax.ro/......e-12854363

1 răspuns:
| redmaster explică:

Alessia5158 asta inseamna ca nu exista o oarecare limita privind numarul de sesiuni in care probele absolvite sunt recunoscute? Deci teoretic pot sa dau doar la romana pana "nu il iau"? De taxa stiu, ultima data chiar am platit nu mai stiu ce suma dar nu m-am prezentat.