| LidEle a întrebat:

ce carti ar trebui sa citesc pentru clasa a noua?
Spuneti-mi macar 10 va rooogpuppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| EuSiCuMine a răspuns:

Si eu trec a 9 si cand am depus dosarele mi-a dat o foaie cu cartile/povestile pe care sa le citesc. Acestea fiind :

Caragiale, I.L - La hanul lui Manjoala
- Triumful talentului
- Bacalaureat

Calinescu, G. - Enigma Otiliei
- Cartea nuntii

Eliade, Mircea - Romanul adolescentului miop
- Maitreyi
- La tiganci

Cartarescu Mircea - Travesti

Eminescu - Saranul Dionis
- Cezara

Petrescu Camil - Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi

Popescu Simona - Juventus
- Exuvii

Preda Maria - Viata ca o prada

Shakespeare William - Romeo si Julieta

Slavici Ioan - Mara

Teodoreanu Ionel = La Medeleni (Hotarul nestatornic, Drumuri, Intre vanturi)

Cele de sus sunt obligatorii.
Le am si pe cele suplimentare si cele pentru grupele de performanta(daca vrei sa partici la vreun concurs sau ceva la liceu sa le citesti) Daca le vrei si pe restul lasa-mi mesaj

Numai Bine:*

3 răspunsuri:
| ɐzʇıןoʌɐıp a răspuns:

Nu exista carti facute pentru a fi citite pentru o anumita clasa.In primul rand la ce profil esti? In orice caz, incearca sa-ti imbogatesti vocabularul citind carti variate, gen romane.Iti recomandt din categoria lui Dan Brown(in cazul in care n-ai citit deja)-Conspiratia,Fortareata digitala,Codul lui Da vinci, Simbol pierdut, Ingeri si Demoni.Mai este Jules Verne care are peste nenumarate creatii...dar cel mai bine, pentru a te dezvolta iti sugerez sa compui tu.Asa vei fi "obligata" sa folosesti cat mai multe expresii si incet incet vei crea opere superbe.

| AlinaMarianaIipc a răspuns:

Il Caragiale : La Hanul lui Manjoala, Triumful talentului, bacalaoreat.
G Calinescu: Enigma Otiliei, Cartea nuntii.
Mircea Cartarescu: Travestii.
Mireca eliade: Romanul adolescentului miop, Maitrey, La tiganci.
Mihai Eminescu: Sarmanul Dionis, Cezara.
Camil Petrescu: Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi.
Simona Popescu: Juventus, Exuvii.
Marin Preda: Viata ca o parada.
Wiliam Shakespeare: Romeo si Julieta.
Ioan Slavici: Mara.
Ionel Teodoreanu: La Medeleni( Hotarul nestatornic, Drumuri, Intre vanturi)

| Miti116 a răspuns:

Nu mai stiu cu exactitate toate cartile dar iti trebuie sigur Mara de Ioan Slavici, Ciocoii vechi si noi de Nicolae Filimon, D`ale carnavalului de I. L. Caragiale si Balta alba de Vasile Alecsandri. Eu pe astea le-am facut intr`a 9 `a. In schimb in a 10a iti trebuie o graaamaaaada de carti.