anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am si eu o intrebare legata de purtarea palariilor la evenimente.

De ce se considera necesar sa iti dai palaria jos la evenimente de genul: biserica, inmormantari, sapca la scoala etc?

Bine, desigur, logic ca din respect, dar de ce anume? Ce a facut acest obicei, ce reprezinta, de ce "nu este politicos" sa o porti?
Ce are daca o porti?
Mereu multi dintre noi si multe lucruri cu care noi, respectiv eu am fost crescuti cu idea "asta faci, asta nu", dar, de ce? Care este motivul?

Astept raspunsuri, multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sfântul Apostol Pavel spunea: „Orice bărbat care se roagă sau prorocește, având capul acoperit, necinstește capul sau (pe Hristos), iar orice femeie care se roagă sau prorocește, cu capul neacoperit, își necinstește capul" (I Cor. 11, 4-5). Când Hristos a fost dus sa fie răstignit pe cruce, avea capul acoperit de o cununa de spini, deci avea capul acoperit. Cum bărbații sunt niște simpli muritori, iar Hristos a fost bărbat și a avut capul acoperit, iar noi, cum nu ne ridicam la nivelul lui, nu ar trebui sa avem capul acoperit în Biserica, având în vedere ca aceasta este numita Casa Domnului.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La biserica doar femeile treburi sa aibă capul acoperit, bărbații nu, de aceea nu e ok ca bărbații sa poarte ceva pe cap (asa e din cele mai vechi timpuri) iar la școală, acum sa fim serioși, nu ți se pare ciudat sa stai cu căciula sau șapca pe cap în timpul orelor? Asta nu tine neapărat de politețe ci de normalitate

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Asta spun, de ce este considerat "normal"? Care este problema ca cineva ar vrea sa poarte o sapca la ora.

Si din nou, eu nu am intrebat daca este sau nu ok, am intrebat de ce nu e ok ca barbatii sa poarte ceva pe cap la biserica.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sfântul Apostol Pavel spunea: „Orice bărbat care se roagă sau prorocește, având capul acoperit, necinstește capul sau (pe Hristos), iar orice femeie care se roagă sau prorocește, cu capul neacoperit, își necinstește capul" (I Cor. 11, 4-5). Când Hristos a fost dus sa fie răstignit pe cruce, avea capul acoperit de o cununa de spini, deci avea capul acoperit. Cum bărbații sunt niște simpli muritori, iar Hristos a fost bărbat și a avut capul acoperit, iar noi, cum nu ne ridicam la nivelul lui, nu ar trebui sa avem capul acoperit în Biserica, având în vedere ca aceasta este numita Casa Domnului.