| Madsss a întrebat:

Am si eu o intrebare, pentru cei care au trecut de pragul clasei a opta...
Bun, deci dupa cum banuiti, anul acesta o sa sustin evaluarea nationala... Si am nevoie de niste sfaturi de la cei care au trecut cu bine peste examene, cum sa invat, cat sa invat, pe ce trebuie sa ma concentrez. Am inceput de acum sa recapitulez, si la matematica si la romana...
Chestia este ca vreau sa iau o nota mare, adica media peste 9 la examenul de evaluare, deoarece pana acum media claselor 5-7 este 9, 83... Si as dori sa intru la un liceu bun din capitala
Va rog din suflet, orice sfat este bine venit!

9 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

La matematică trebuie să înțelegi și să înveți foarte Bine teoria, după aia exercițiile și problemele sunt joacă!
Tu trebuie să ai și goluri la cea ce nu ai învățat la teorie, din anii anteriori //din clasele anterioare, și de aia trebuie să revezi și teoria din cărțile respective.

Cumpără-ți și un dicționar de matematică și caută ce înseamnă cuvintele alea specifice disciplinei.

| Madsss explică (pentru MMihai):

Am probleme cu geometria in spatiu, inca nu o inteleg cum se aplica la unele probleme, adica uneori nu imi pot imagina figura, pe care pot aplica problema. Multumesc mult pentru ajutor din suflet, ideea cu dictionarul chiar este foarte buna, o sa imi cumpar unul.

| MMihai a răspuns (pentru Madsss):

Nu știu dacă mai există jocul „ Maroco", cu niște bețe mici cam de 20 de cm și groase de un mm.
Îți poți face cu ele figura.
Sau poți să o faci cu sârme mai groase, etc.
Geometria în spațiu se reia în liceu = noi am făcut în clasa a 9 a geometrie plană, și în clasa a 10 a geometrie în spațiu.
Poți să cumperi cele 2 manuale de liceu de geometrie și să le citești, că nu sunt deosebit de grele.
Nu mai știu în ce clasă fac ăștia acum, la liceu, geometrie, dar afli tu.

| Madsss explică (pentru MMihai):

Multumesc mult!

| Madsss explică (pentru MMihai):

Mi-a fost ciuda ca pana acum, am gasit DOART culegeri cu teste din toata materia din clasele 5-8, pentu evaluare, adica si cea predata in clasa a opta pe care eu inca nu am terminat-o, si pe care as fi putut lucra abia prin aprilie, cred eu, ceea ce este o pierdere imensa de timp. Doar weekendul asta am gasit o culegere pregatitoare, pe gustul meu, adica este impartita pe recapitulare clasele 5-7, dupa teste din clasele 5-7 si a 8-a semestrul I, si ultimul cu teste pentru toata materia claselor 5-8. La primele subiecte am vazut ca este usor, la primul mai mult teorie si probleme simple, si la al doilea un desen parca si algebra. De al treilea imi este frica, deoarece, dupa cum am zis, nu prea reusesc sa vad figurile in spatiu. O sa incerc si sfatul tau cu betele. happy Doamne ajuta! Si-ti multumesc inca o data.

| bibiicaaa a răspuns:

Eu acum sunt in clasa a9a si din cate imi amintesc eu, nu iti trebuie geometria spatiala la examen, ci doar cea plana.

| Madsss explică (pentru bibiicaaa):

Cum sa nu iti trebuiasca geometria spatiala?straight face

| drgs a răspuns:

Matematica din gimnaziu este floare la ureche, ar trebui sa o stii extrem de bine. Daca stii teoria, stii tot. Ai sa vezi ca lucrurile se schimba din clasa a 9-a, iti va fi dor de matematica din generala. La limba romana, ai mult de invatat. Poti incepe cu invatatul fiecarei specii in parte, cum se fac argumentari, caracterizari, etc. Dupa ce stapanesti teoria perfect, apuca-te de rezolvat modele de subiecte. Cel putin 100 de teste pana la examen, la romana si la matematica. Inca un sfat : la examen, sa nu iti fie teama. Majoritatea colegilor mei au gresit din cauza fricii, desi facusera sute de variante. Nimic nu se intampla, e doar un examen extrem de usor. Mult succes!

| Madsss explică (pentru drgs):

Deja am inceput sa fac, in vara am facut 50 de modele de teste, dar mai greu este ca unele aveau si geometrie in spatiu, pe care eu atunci nu prea stiam sa o fac. Acuma incerc sa recapitulez clasele 5-7 materie, si asta din a opta sa o invat cat mai bine.
PS: La mine e invers, mi-e teama ca subiectele o sa fie aparent usoare... si stii tu, cand crezi ca este usor ceva, in bucuria aia gresesti la cele mai simple subiecte ( am mai patit-o ). O sa incerc sa ma stapanesc laughing