| BujorSerban a întrebat:

Salut, dupa cum stiti, de anul acesta elevii clasei a VIII-a trebuie sa aiba la Evaluarea Nationala peste 5, dar nu inteleg, media peste 5 sau nota de la Romana si matematica peste 5? Adica poti sa iei 4 la matematica si 6 romana si se face media sau trebuie sa ai peste 5 la romana si 5 la matematica? Eu am dat exemplu cu 4 si 6, stiu ca se mai adauga si media claselor 5-8.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat, s-a renuntat la acea prevedere.

| dannyel86 a răspuns:

"Calculul mediei de admitere utilizate pentru admiterea în învăţământul liceal pentru anul şcolar 2020 - 2021, cu excepţia colegiilor naţionale militare

1. Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a de liceu a absolvenţilor învăţământului gimnazial, se calculează ca medie ponderată între media generală la evaluarea naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIII-a, care are o pondere de 80%, şi media generală de absolvire a claselor a V-a - a VIII-a, care are o pondere de 20% în calculul mediei de admitere.

2. Calculul mediei de admitere se face astfel:
MA = 0, 2 x ABS + 0, 8 x EN*),
unde: MA = media de admitere;
ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a - a VIII-a;
EN = media generală obţinută la evaluarea naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIIIa."

Răspuns utilizator avertizat
| GSTAR a răspuns:

Trebuie sa ai la fiecare peste 5. Scrie și în regulamentul de pe site-ul ministerului educației naționale și al cercetării științifice