| Laya a întrebat:

Am si eu o intrebare: S-a mutat cineva de la un liceu din strainatate la unul din Romania? Stiti cumva ce acte sunt necesare pentru acest transfer? Va multumesc frumos! :*

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de actele de studii de la liceul din strainatate. Acestea trebuie traduse in limba romana, de catre un traducator autorizat si apoi se depun la Inspectoratul Scolar din judetul tau pentru echivalarea studiilor, impreuna cu copiile certificatului de nastere si actului de identitate. Inspectoratul trimite dosarul la Comisia de echivalare a studiilor si aceasta da o decizie de echivalare, stabilind clasa corespunzatoare din Romania. Abia dupa aceea te poti inscrie la un liceu din Romania, in clasa urmatoare celei echivalate, abia la anul.
Aici: http://www.cnred.edu.ro/#echivalare-perioade-studii-preuniversitare ai exact toate actele si procedura. Numai bine!