| OanaSall a întrebat:

am si eu o mik problema la mate. am uitat cum se extrage radicalul dintr-un numar care nu este patrat perfect. va rog nu radeti, dar maine ma asculta si nu as vrea sa ma fac de ras crying. pentrucele mai buna indicatii du fundita. mersi mult:X:X:X

Răspuns Câştigător
| together4ever a răspuns:

Gindesti numarul ca un produs de doi termeni dintre care unul este patrat perfect. De exemplu 8 nu este patrat perfect. Daca vreau sa scot radical din 8, il gindesc ca 4 ori 2. Scot radacina doar de sub 4. Si ramine 2 radical din 2