| Gabi1521 a întrebat:

Cum imi dau seama ca un numar foarte mare este patrat perfect?

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Un prim criteriu este acesta :
Toate pătratele se termină cu cifrele:
Niciodată cu 2, 3, 7, 8.
Pentru altele...să mă mai gîndesc!
Dar s-ar putea afla astfel...
Înmulțește toate numerele, pînă la 1000, între ele, și n-ar fi exclus să poți găsi singur o regulă.
Sănătate!

7 răspunsuri:
| Zangetsu a răspuns:

Ii afli radacina patrata, adica radicalul lui. Daca iti da un numar care nu contine zecimale inseamna ca e patrat perfect. De exemplu 31, 820, 881 este patrat perfect pentru ca radicalul sau este 5641

| corbulalbrosu a răspuns:

Folosind tasta radical existenta chiar si pe cel mai simplu calculator. Este singura metoda plauzibila.

| corolav a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Și dacă această întrebare ar fi fost pusă în 1950, ce ai fi răspuns?
Și-apoi, cum mama dracului (?), tastatura calculatorului meu nu are însemnul „radical".

| corbulalbrosu a răspuns (pentru corolav):

In anul 1950 la matematica fiecare elev invata extragerea radicalului de ordinul 2 cu betigasul de plumb pe tablita de ardezie sau cu creionul pe caiet.Cei mai bocotani foloseau rigla decalcul. Nu am spus computer, m-am referit cat se poate de clar la acel simplu calculatorul digital de buzunar. http://www.diytrade.com/......lator.html

| corolav a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Mister white - red Raven, la vîrsta mea de aproape 70 de ani, cînd am mers în 1953 la școală, nu se mai folosea de vreo cîțiva ani buni tăblița de ardezie și bețigașul de plumb. Am avut tăbliță dar nu am folosit-o.
Am trecut direct la creion și caiet.
Am avut bețișoare și numărătoare.
Extragerea de radicali se făcea abia de prin clasa a V-a.
Rigla de calcul nu am folosit-o nici măcar în liceu ci abia după 1964.
Și nu era un obiect chiar foarte scump.
Cît despre acel calculator digital de buzunar, de care spui matale, el a devenit un obiect la îndemîna multora dintre noi abia după 1985.
Deci, tot mai la îndemînă ar fi fost acea formulă pe care am propus-o eu.
Se chinuie „școlerul" ( care, din păcate e foarte leneș și comod)vreo două zile, face înmulțirile pînă la 1.000 x 1. 000 și din acestea, în mod cert, se poate extrage o regulă.
Categoric!
Așa, cum propui matale, îl îndemni pe acesta tot la nemuncă.
Dă-ți seama că, ( am citit pe undeva și, nu mai știu exact cînd și unde, cu vreo cîteva secole în urmă) un om, și apoi mai mulți oameni, au calculat nu știu cîte sute sau mii de zecimale ale numărului „pi").
Și școlarul de azi nu ar putea face cîteva astfel de înmulțiri?
Există un dicton, care nu e doar un dicton, e o certitudine, care spune că „organul care nu este folosit se atrofiază".
Așa și cu creierul.
Deci...
Să ai sănătate!

| WhiteLife a răspuns:

Poti sa il pui pe calculatorul de pe telefon si sa extragi din el radical, daca nu poti sa il desompui cu bara in factori primi si vezi ce iese.

| PogChamp a răspuns:

Il descompui in numere prime si daca toate numerele au putere para este patrat perfect. Nu ai nevoie de calculator pentru un lucru asa minor dupa cum vad ca mentioneaza diverse persoane pe aici.