| ilinca1970 a întrebat:

Cum ne dam seama daca un numar e patrat perfect?

Răspuns Câştigător
| Bodea_Alex_1983 a răspuns:

1. Are ultima cifra 0, 1, 4, 5, 6,9
2. Descompunere lui in factori primi este de forma x la puterea 2k ori y la puterea 2k, k dieferit in cazurile de mai sus dar nu intodeauna

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Așa cum au mai spus și alții, se extrage radical și vezi rezultatul.
Altcumva, din practica curentă, unii știu cel puțin toate pătratele perfecte pînă la 1000.
Mai departe, pe vremea cînd eram și eu școlar, în urmă cu peste 50 de ani, existau niște așa zise „tabele matematice"( o carte groasă de vreo 400 de pagini) în care se găseau fel de fel de formule, valori de funcții trigonometrice, logaritmi, și printre altele și pătratul și cubul numerelor de la 1 la 1500.
Sau radical de ordinul 2 sau 3din o serie de numere.
De exemplu:
1465 la pătrat = 2.146.255
1465 la cub = 3.144.219.625
Radical din 1450 = 39, 0788
Radical de ordinul 3 din 1450 = 11, 3185.
Existau aceste tabele matematice pentru a ușura munca școlarilor, în calcule mai laborioase, și mai ales a celor care se ocupau cu diverse lucrări de matematici cu calcule de mărimi foarte mari și de mare precizie.

| Papusik a răspuns:

Extragi radical din acel numar.
De exemplu radical din 144 = 12.
144 este patart perfect

Alt exemplu: nr 18 nu este patart perfect doarece cand extragi radical din 1 8 iti da 3radical din 2

| dmalexandru a răspuns:

Cat stiu ridici numarul la puterea a doua si ultima cifra a numarului este patrat perfect