| cip11223 a întrebat:

Am si eu o rugaminte. Vara asta vreau sa invat istoria EuropeI, Americilor(de Sud si de Nord), Asiei, si coloniilor mai importante, dar mai ales istoria Romaniei. Puteti sa imi spuneti niste surse de informare ( de preferat carti)? Va rog sa imi spuneti din experienta voastra sau daca stiti sigur de la surse sigure. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Mă bucur că, totuși, nu m-ai înjurat.
Se vede treaba că clipește un bec mărișor în cămăruța ta de sus, de la mansardă.
Dacă vrei niște surse de informare, caută o bibliotecă ( dacă ești dintr-un oraș mai mărișor) care are secție de periodice și încearcă să citești, atît cît se poate, publicațiile „Magazin istoric"(începută din 1964 sau 1967) și „Historia" ( după 1990).
Foarte multe informații găsești pe Wikipedia ( în proporție de peste 90% foarte exacte).
La „Magazin Istoric", de dinainte de 1989, mai ales referitor la statele comuniste, trebuie să discerni și de multe ori să citești printre rînduri.
Nu de puține ori informațiile au fost voit denaturate, trunchiate, incomplete.
În rest, îți doresc lectură plăcută.
Altceva...
Pari a fi un tip care scrie destul de bine românește. Mă bucur.
Totuși, undeva, în textul pe care mi l-ai trimis, ai comis o greșeală.
Ai scris „coboarăte".
Corect este „coboară-te".
P.S Încearcă să citești ultimele mele 500 - 1000 de răspunsuri. Sînt la poziția 114 - 116 ( cam pe -aici).
Îți doresc multă sănătate!

| cip11223 explică (pentru corolav):

Multumesc! Ti-am citit raspunsurile si ai tot respectul meu. Iertare pentru greseala.

5 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Ca să înveți tu toate astea îți trebuie cel puțin vreo doi ani.
Nu poți într-o vară.
Ce consideri tu „coloniile mai importante"?
Cele mai cunoscute sunt cele de „lavandă" și de „levănțică".
Ca surse de informare nu cred că ți-ajung 1000 de cărți.
Hai, pa!

| cip11223 explică (pentru corolav):

Dupa raspunsul tau imi dau seama ca nu am pus bine intrebarea. Imi cer scuze. Voi incerca sa fiu mai clar : Nu intentionez sa invat toata istoria intr-o singura vara. Vreau doar ca vara asta sa invat istorie(repet nu toata, si nu foarte multe detalii istorice) si voiam sa primesc mai multe sugestii de carti ca sa vad cu ce sa incep, sa imi fac un plan de lectura, sa imi manageriez timpul si asa mai departe. Multumesc totusi ca mi-ai lasat raspunsul. Trebuie sa fii cineva foarte important la cum mi-ai scris, dar te rog coboarate la nivelul meu chiar de-ti sunt mult inferior si iti e foarte greu.(Apropo mi-a placut jocul de cuvinte cu "coloniile").

| Tibemum12 a răspuns:

Daca esti pasionat de gaming, poti incerca Europa Universalis 4

| cip11223 explică (pentru Tibemum12):

Merci, am sa incerc! happy